Nisa suresi'ndeki kadın erkek eşitliği ile ilgili hükümler üzerine yapılan ictihatlar
The opinions on woman-man equality related decisions in sura of nisa
- Tez No: 228632
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK BEŞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Kadınla erkeğin karşılıklı hukuku, kadim tartışma konularından biridir. Ancak modern zamanlarda, toplumların sosyal ve kültürel yapılarında meydana gelen değişimler, düşünce dünyasına da değişiklikler, yeni akımlar getirmiştir. Kadının sosyal hayatta değişen konumuyla birlikte, feminist hareketlerin ortaya çıkışı ve yaygınlık kazanması; kadın hakları, kadın-erkek eşitliği, kadının sosyal statüsü gibi konuları gündemde ön plana çıkarmıştır.Bu ortam içerisinde, İslam'da kadın konusu da çokça tartışılır ve eleştirilir olmuştur. Günümüz ilim adamları, değişen sosyal ve kültürel şartlara göre, Kur'an âyetlerini yeniden anlamaya ve anlamlandırmaya çalışmışlardır. Biz de bu çalışmamızda, kadının hukukuyla ilgili belli başlı tartışma konuları üzerinde, klasik dönemde ve günümüzde yapılan yorumları bir araya getirerek, farklılıkları ortaya koymak ve objektif bir bakış açısı sağlamak amacını taşıdık.Nisâ Sûresi'ndeki ahkâm âyetlerinden, kadın erkek eşitliği ile ilgili güncel tartışmaları doğrudan ilgilendiren âyetleri esas aldık. Kadın ve erkeğin ontolojik eşitliği, çok eşlilik meselesi, ailede kadınla erkeğin statüleri ve karşılıklı hakları ile ilgili tartışmalar üzerine yapılan yorumları inceledik.Âyetlerin nüzûl (iniş) sebeplerinden hareketle, tartışma konularının tarihsel boyutlarına yer verdik. Farklı dönemlerdeki yorumları kendi gerekçeleriyle karşılaştırarak genel bir değerlendirme yapmaya çalıştık.Başta tefsirler olmak üzere, yakın dönemlerde ve günümüzde bu konulara mahsus olarak yazılmış kitaplara başvurduk. Hukuki bazı ayrıntılar için, metodolojik fıkıh kitaplarından yararlandık.Çalışmamız neticesinde, farklı zaman ve koşullarda yapılan yorumların zamanla değiştiğini ve bu değişikliklerde, içinde bulunulan sosyal ve kültürel şartların rol oynadığını görmekteyiz. Bu durum, bahsi geçen tartışma konularının, esasen göreceli konular olduğunu öne çıkarmaktadır. Bununla birlikte, farklı yorumları bir arada görmenin, bu konularda yapılacak araştırmalar için objektif bir bakış açısı sağlayabileceğini ümit ediyoruz.
Özet (Çeviri)
Mutual law between man and woman is one of the old discussion subjects. However, in modern times, changes occurring in social and cultural structure of society have also formed new trends and changes in world of thought. The issues of woman rights, woman-man equality, social status of woman have received a huge attention depending on changing role in social life of women, emergence and becoming widespread of feminist movements.In this environment, the issue of woman in Islam is also frequently discussed and criticized. Today?s scientists have studied to understand and to explain the meaning of the verses of Quran according to changing social and cultural conditions. In our study, we proposed to show the differences and provide objective point of view by compiling comments in classical period and nowadays in major discussion issues related with woman law.From judmental verses of sure of Nisa, we based on verses related with directly today?s discussion on woman-man equality. We analysed comments on discussions associated with ontological equality between woman and man, topic of polygamy and woman, man status in family.We gave place to historical dimensions of discussion issues by starting from advent reasons of verses. We studied to carry out a general evaluation comparing comments with its own reasons in various terms.We applied to the books, especially Qur?anic exegesis written in modern period. For some judicial details, we utilized from the methodological Islamic law books.As a result of our study, we have seen that the comments in different times and conditions changes by times and social and cultural conditions play a role for these changes. This situation puts forward that given discussion issues are basically relative issues. In addition to this, we hope that take into considerations to the different comments will provide an objective point of view for further researches in this issues.