Tarihi bir şahsiyet olarak Ca'fer b. Ebî Tâlib
Ca'fer b. Ebî Tâlib as a historical character
- Tez No: 228701
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET MEMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Biography
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Hz. Peygamber'in hayatında, yakın akrabalarının olumlu veya olumsuz bir takım tesirleri olduğu bilinen bir husustur. Ca`fer b. Ebî Tâlib, Hz. Peygamber'e eman hakkı tanıyan Ebû Tâlib'in oğludur. Ca`fer b. Ebî Tâlib Mekke döneminin ilk yıllarında İslâmiyeti benimsemiş, Hz. Peygamber'in isteği üzere doğup büyüdüğü coğrafyadan uzak bir beldeye kafile başkanı olarak hicret etmiştir. Hayatına anlam veren ve şekillendiren söz konusu hicret ve Mute savaşı bağlamında bahse konu süreç tüm detayları ile ele alınmıştır. Buna ilave olarak özellikle Habeşistan'a hicreti ile ilgili bazı batılı araştırmacılar tarafından tarihi hakikatlerle uyuşmayan bir takım iddialara da yer verilerek, Cafer b. Ebî Talib'in şahsiyeti etrafında İslam tarihinin önemli bazı kesitleri aydınlatılmaya çalışılmaktadır.Çalışmamız boyunca öncelikle başvurduğumuz kaynaklar siyer ve megâzi eserleri olmuştur. Bununla birlikte ensâb, tabakât, hadis ve coğrafya kitapları da çalışmamıza kaynak teşkil eden diğer eserlerdir.Araştırmamız sonucunda Ca`fer b. Ebî Tâlib'in 590 yılında Mekke'de doğduğu, İslâmı ilk benimseyen kişiler arasında yer aldığı, geçimini temin edecek duruma gelinceye kadar amcası Abbâs'ın yanında kaldığı, daha sonra Habeşistan'a hicret ettiği ve on üç yıl burada kaldığı, 629 yılında Medine'ye döndüğü ve aynı yıl Hz. Peygamber tarafından görevlendirildiği Mute savaşında şehit edildiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
He is clear that close relative of Hz. Muhammed, the prophet had positive or negative impacts on his life. Ca`fer b. Ebî Tâlib is son of Ebû Tâlib who was the chief of Talibson Tribe and Hz. Muhammed?s uncle. He helped and believed Hz. Muhammed. Ca`fer b. Ebî Tâlib, took over Islam in the very first years of mecca period. He hegirated away from his hometown with the will of Hz. Muhammed In the consept of hisemigratıon which shaped his life and its meaning and Mute War, this process has been considered in detail In our study his emigration to Abyssinia and his participation in Mute journey will be considered in the aspect of Ca`fer b. Ebî Tâlib?s personality.In our study ?Siyer? and ?Megazi? literature had been the main source. In addition ?ensab, tabakat hadis and geographic? books had been used.In the result of our study it is proved that Ca`fer b. Ebî Tâlib was born in 590 in Mecca, he is among the fist believes of Islam, he stayed with his uncle Abbas until he was able to make a living, then he hegirated to Abyssinia and stayed there for thirteen years, he returned to Mecca in 629 and he was martyred while Mute journey in which he was charged by Hz. Muhammed.