John Hick'in din felsefesinde kötülük problemi ve günümüz açısından teodise
The problem of evil in philosophy of religion of John Hick and theodicy for today
  1. Tez No: 217933
  2. Yazar: RAFİZ MANAFOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAFER SADIK YARAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Kötülük problemi ateizmin teizm aleyhine kullandığı en güçlü delildir.Özellikle Tanrı`nın ?sevgi? oluşu sözkonusu olduğunda sorun kendisini dahabelirgin bir şekilde hissettirmektedir. Tezimizin özel amacı kötülük probleminiHıristiyan düşüncesinden hareketle açıklamak, genel olarak ise onun teizmitutarsız kılacak güçte olmadığını göstermektir.John Hick`e göre Hıristiyan düşünce geleneği içerisinde kötülükproblemine karşı geliştirilen iki teodise türü mevcut olagelmiştir: Augustine`cive İrenaeus`cu teodise. Hick`e göre tüm teolojik gücüne rağmen, Augustine`citeodise kötülük problemini tamamıyla çözmekte yetersizdir. İrenaeus`cuteodiseye geldiğinde ise, o hem Hıristiyan dini inanç sistemi hem de günümüztarihi-bilimsel verileriyle uyum arzetmektedir. Bu nedenle de, Hick,Augustine`ci teodisenin yerini İrenaeus`cu teodiseye bırakmasının gerekliliğinidüşünür.İrenaeus`a göre hem ahlâki hem de tabiî ya da metafiziksel kötülüklerTanrı tarafından iyi bir amaç için varkılınmıştır. Bu amaç ?ruh-yapma? veya?şahsiyet-oluşturma?ya hizmet etmektedir. Bu nedenle de tüm tikel ?kötülükler?nihâi sonuçları dikkate alındığında ?iyiliklerdir?.Tezimizin amacı İrenaeus`cu yahut John Hick`in formüle ettiğianlamda ?ruh-yapma? teodisesinin alternatiflerinden, Augustine`ci ve Süreçteodisesinden daha güçlü olduğunu ve onun kötülükler sözkonusu olduğundahem Hıristiyan, hem İslâm dini verileriyle hem de bilimsel-târihi tespitlerle tersdüşmediğini göstermektir
Özet (Çeviri)
The problem of evil is one of the most powerfull evidence of atheismagainst the existence of God. The fact of evil constitutes the most seriousobjection to the Christian belief in a ?God of Love?. The main purpose of ourthesis is to clarify this problem from the data of Christianity in particular and toshow in general that this problem does not make theism irrational.According to John Hick, against the problem of evil, there are twodifferent theodicies in Christian thought: Augustinian and Irenaean. In spite of itstheological power and validity, Augustinian theodicy is unsufficient to solve theproblem in terms of todays scientifical datas. Irenaean theodicy is morecompatible both with religious claims of Christianity and scientifical thought fortoday. That is why Hick thinks that we must remove our theodicy thought.Irenaean theodicy claims that, the problems of life both moral andnatural or metaphisical evils, designed by God for the good aims. Theseproblems serve to the ?soul-making? or ?person-making? purpose. All partialevils is finally good according to its features.Our thesis aims to show that Irenaean theodicy or its developedformulation by John Hick, ?Soul-Making Theodicy? is stronger than itsalternatives Augustinian and Process theodicies, and consistent with Christianbelief system, todays both scientifical and historical view and at the same timewith Islamic perspective about the problem of evil and theodicy.