Ma'n B. Zâide'nin hayatı ve islâm tarihindeki yeri
The life of Maʿn B. Zâida and his place in islamic history
  1. Tez No: 933279
  2. Yazar: RAZİYE BULUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMİT ESKİN, DR. ÖĞR. ÜYESİ SELAHATTİN POLATOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bibliyografya, Bibliography
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada Emevîlerin son, Abbâsîlerin ilk dönemine mülâki olmuş, bir geçiş dönemi şahsiyeti olan Ma'n b. Zâide'nin hayatı, kişiliği ve İslâm tarihindeki yeri ele alınmaktadır. Çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılmış olup döneme ışık tutan kaynakların kronolojik olarak sınıflandırma, analiz etme ve yorumlama ameliyesi gerçekleştirilmiştir. Emevîlerin yıkılışı ve Abbâsîlerin kuruluşuna tanıklık edip geçiş döneminde yürüttüğü askerî ve siyasî faaliyetleri ile ehemmiyet arz eden Ma'n b. Zâide, Abbâsî halifesi Mansûr'un siyasî politikası doğrultusunda Yemen'e görevlendirilmesi bakımından önem taşımaktadır. Bu bağlamda Yemen ile Rebîa arasındaki hilf ve Ma'n b. Zâide'nin Yemen'e görevlendirilmesi çalışmada ele alınmaktadır. Ardından Sicistan valiliği yapan Ma'n b. Zâide'nin bölgede Abbâsî devletine itaat etmek istemeyen Türk hükümdarı Rutbîl ve Hâricî gruplarla mücadelesi konu edinilip değerlendirilmektedir. Bu çalışma Ma'n b. Zâide'nin biyografisi üzerinden Mansûr'un siyasetine, Abbâsîlerin ilk dönemi Yemen ve Sicistan'ın siyasî, sosyal ve iktisadî durumuna ışık tutmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the life, character, and place of Maʿn b. Zāʾida a transitional figure who witnessed the end of the Umayyads era and the beginning of the Abbasids period. A qualitative research method was employed, with sources shedding light on the period being classified, analyzed, and interpreted chronologically. Having witnessed the fall of the Umayyads and the rise of the Abbasids, Maʿn b. Zāʾida played a significant role during this transitional period through his military and political activities. His appointment to Yemen in line with the political strategy of the Abbasid caliph Mansūr underscores his importance. In this context, the alliance (ḥilf) between Yemen and the Rabīʿa tribe, as well as Maʿn b. Zāʾida's assignment to Yemen, are addressed in the study. Following this, the focus shifts to his tenure as governor of Sijistan and his conflicts with the Turkic ruler Rutbīl who refused to submit to the Abbasid authority and with the Kharijite groups. This study, through the biography of Maʿn b. Zāʾida, aims to shed light on the policies of Mansūr and the political, social, and economic conditions of Yemen and Sijistan during the early Abbasid period.