1 inci Piyade Tugay Komutanlığı'nda piyade sınıfına mensup astsubaylarda kişisel kariyer geliştirme çalışmalarının örgütsel bağlılıklarına etkisi
The effects of personal career development studies? on organisational commitment among infantry subordinant officers in 1 st Infantry Brigade Command
- Tez No: 228708
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEKİN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu araştırmanın amacı, 1 inci Piyade Tugay Komutanlığı'nda çalışan piyade sınıfına mensup astsubayların kişisel kariyer geliştirme çalışmalarının, örgütsel bağlılıkları üzerine etkilerini incelemektir.Araştırmanın örneklemini 2006-2008 yılları arasında 1 inci Piyade Tugay Komutanlığı'nda (Adapazarı ve Kandıra Garnizon Komutanlıkları) görev yapan 78 piyade astsubayı oluşturmuştur. Veriler mülakat yoluyla elde edilmiştir.Araştırmanın sonucunda, kişisel kariyer geliştirme çalışmalarının, piyade sınıfına mensup astsubayların örgütsel bağlılıklarını orta düzeyde etkilediği görülmüştür.Kişisel kariyer geliştirme çalışmalarının örgütsel bağlılığı etkilemekte olduğu, bu çalışmaları yapan piyade astsubayların örgütsel bağlılıklarının, yapmayanlara oranla daha yüksek düzeyde olduğu bulunmuştur.Kişisel kariyer geliştirme çalışmalarının örgütsel bağlılık üzerine doğru orantılı olarak etki ettiği, kariyer çalışmalarıyla yoğun olarak uğraşan kişilerin örgütsel bağlılıklarının, orta ve düşük düzeyde kariyer geliştirme çalışmaları yapanlara oranla daha yüksek düzeyde olduğu bulunmuştur.Kişisel kariyer geliştirme çalışmaları örgütsel bağlılık düzeyini etkilemektedir. Yüksek düzeyde kariyer geliştirme çalışmaları yapan piyade astsubayların örgütsel bağlılık düzeyinin de yüksek olduğu görülmüştür.Hizmet süresi ile örgütsel bağlılık düzeyleri arasında fark bulunmuş olup, hizmet süresi düşük olan piyade astsubayların hizmet süresi yüksek olanlara oranla örgütsel bağlılık düzeylerinin daha yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is examining the effects of personal career development studies? on organisational commitment among infantry subordinant officers in 1 st Infantry Brigade Command.The study?s example group has been choosen among infantry subordinant officers who has been working in 1 st Infantry Brigade Command (Adapazarı and Kandıra Garrison Commands) between 2006 - 2008 years. Datas are collected by interrogations.At the end of the study, it?s been seen that personal career development studies of infantry subordinant officers semi-effective on their organisational commitment .Organisational commitment is effected from personal career development studies and organisational commitment of infantry subordinant officers who makes these studies are higher level than who don?t make.Personal career development studies are directly effective on organisational commitment and anyone who makes these studies has more organisational commitment than who doesn?t make.Personal career development studies effect the organisational commitment level. Infantry subordinant officers? who makes personal career development studies at high level organisational commitment is higher, too.And difference has been found between working year and organisational commitment level. Organisational commitment of infantry subordinant officers, whose working year is higher, also at higher level than whose working year is less ones.