1980 sonrası dış ticaretteki gelişmeler ve büyümeye etkisi: Türkiye örneği
After 1980, foreign trade develop and growth influence: Türkiye models
- Tez No: 228707
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP ULUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de ekonomik büyüme ve ihracat ilişkisi incelenmiştir. Gelişmiş ülkelerde olduğu gibi gelişmekte olan ülkelerde de ihracat ve büyüme arasındaki ilişki önem kazanmıştır. Bu kapsamda, çalışmada 1980?2004 yılları arasında ihracat ile büyüme arasındaki uzun dönemde ilişkinin olup olmadığı test edilmiştir. 1980?2004 yıllarını kapsayan veri seti kullanılarak İhracata Dayalı Büyüme Stratejisinin Türkiye için geçerli olup olmadığı araştırılmıştır. Araştırmanın sonucunda Türkiye için İhracata Dayalı Büyüme stratejisinin geçerli olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This paper examines the relationship between economic growth and foreign trade in Türkiye. The relation between export and growth in developing countries has given so much consideration. In this connection, it is tested whether or not there exist a long relation between export and growth rates and mutual causality. Export-Led Growth Hypothesis is tested for Türkiye by using the data set for years 1980?2004. As a result, it?s found that Export-Led Growth Hypothesis does work of Türkiye.