Küçük azı dişlerinde kron-kök restorasyonu
  1. Tez No: 22872
  2. Yazar: OSMAN TEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ATAKUL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
CJZET Kanal tedavileri yapılmış kronlarında madde kaybı fazla olan premolar dişlerin restorasyonlarında çeşitli teknikler uygulanmıştır. Günümüzde ise hem ekonomik hem de pratik tekniklerin yapılması için araştırmalar yapılmakta dır. Bu araştırmada da kanal tedavileri yapılmış madde kaybı fazla olan premolar dişlerin restorasyonlarında kök kanallarından yararlanılarak hem tutuculuğu hem de dayanıklılığı sağlanmaya çalışılmıştır. Bu nedenle belli zaman aralıklarında 6 ay ve 1 yıllık klinik ve radyolojik kont rolleri yapılmıştır. Araştırma grubunda başarı oranı *A 9Ö.2 iken, kontrol grubunda başarı oranı % 22.5 dir.Bu başarı oranının yüksek olmasının en önemli nedeni kök kanallarından destek alınması ve restorasyonun bir bütün olmasıdır. İki grup arasında yapılan istatistiksel değerlendirmede anlamlı derecede ilişki bulunmuştur
Özet (Çeviri)
SUMMARY Various techniques are applied on the restoration of endodontically treated premolars with missing coronal tooth structure. Recently many studies are made to investigate both economical and practical techniques. In this study, it is aimed to achieve both adhesion and resistance by coronal- radicular restoration in premolars missing coronal tooth structure. Therefore, clinical and radiological controls were made between 6 mounths and 1 year. Rate of success in experimental and control group was 90.2 *A and 22.5 */* respectively, ma jor cause of this success was the internal support from the root canals and the completion of restoration.