Kronik böbrek yetmezliğinde G-6-PD enzim aktivitesi ve glikozile HbA1c düzeyleri
  1. Tez No: 22874
  2. Yazar: YILDIZ KOÇYİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BELKIS AYDINOL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
KBY tanısı konmuş 30 hasta ve 20 sağlıklı kişide Glikozile HbA düzeyi ve G-6-PD enzim aktivitesiyle diğer gerekli biyokimyasal parametreleri ölçerek birbirleri arasındaki ilişkiyi araştırdık. Kontrollerle karşılaştırıldığında Glikozile HbA düzeyini yükselmiş bulduk. GHbA - Üre ; lc“ - Glukoz ; ”- Kreatinin arasında yaptığımız korelasyon anlamsız bulundu. Ayrıca Glukoz/GHbA.Üre/GHbA,,GHbAn /Kreatinin,G-6-PD/GHbA oranlarını test ettiğimizde G-6-PD/GHbA, dışındaki oranları istatistiksel olarak anlamlı bulduk. Diabette glisemik durumun belirteci olarak GHbA ölçümünün, üremik durumun belirteci olarak da Karbamile Hb ölçümünün uygun olacağı kanısına vardık. G-6-PD aktivitesini ise kontrollere kıyasla yüksek bulmamıza karşın normal sınırlar içinde saptadık. G-6-PD. - Hb ;“ - Htc ; ”- Kreatinin ;“ - Üre ; ”- GHbA arasında yaptığımız korelasyonda G-6-PD - Hb ile G-6-PD -Htc arasındaki ilişki önemliydi. Diğer parametreler arasındaki korelasyonlar anlamsız bulundu. Ayrıca G-6-PD/Hb ; G-6-PD/Htc oranları önemli bulduk. G-6-PD 'ın KBY 'nin tanı ve tedavisinde henüz rutin tetkikler arasında yerini alamayacağı ve bunun için daha fazla çalışmalara gerek olduğu kanısına vardık. Her iki parametrenin de ( G-6-PD ve GHbA ) üremide eritrosit ömrüne lc bağlı olarak değişmesi nedeniyle ilerideki araştırmalarda bu iki parametre birlikte daha çok olgu üzerinde çalışıldığında hastalığın tanı ve tedavisine katkıları olabilecek testler arasına girebilecekleri kanısındayız.
Özet (Çeviri)
-5»- SUMMARY Glycosylated HbA, G-6-PD enzyme activity and other bioche- lc mical parameters were measured and correlated between each other in thirty patients with CRF and twenty control subjects. Comparison with control group showed higher HbA level in lc patients with CRF. There were no significant correlations between GHbA and urea and creatinine. Glucose/GHbA, Urea/ GHbA,GHbA / lc lc lc lc Creatinine, G-6-PD/GHbA ratios were also tested. lc These ratios were found significant statistically except G-6-PD/GHbA,GHbA was considered as an indicator of the glyce- lc lc mic state while Carbamylated Hb showed the uremic state. G-6-PD activity was higher than in the control group but was still within the normal range. Correlations between G-6-PD and Hb, Htc, Creatinine, Urea and GHbA were obtained where only relation ships between. G-6-PD and lc Hb,G-6-PD and Htc were found significant. G-6-PD/Hb, G-6-PD/Htc rati os were seen to be significant. G-6-PD is considered not to be among the routine tests for diagnosis and treatment of CRF but more inves tigations about that are needed. Because both parameters ( G-6-PD an and GHbA ) change in uremia due to life time of erythrocytes, they lc might be shown to help in the diagnosis and treatment of the disease when studied in more numbers of patients.