Periton diyalizi hastalarında fraksiyonel sodyum geri emilimi ile anemi arasındaki bağıntının retrospektif değerlendirilmesi
  1. Tez No: 884015
  2. Yazar: OKSANA ACINAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN AKDAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç-Hipotez: Kronik böbrek hastalığının EPO eksikliğinin, GFH'deki azalmanın ve bunu takiben böbrek dokusunda FRNa ve oksijen talebindeki azalmanın, doku oksijen düzeyinin EPO üretimi için tetik noktanın üzerine çıkmasının fonksiyonel bir sonucu olabileceği ileri sürülmektedir. Kronik böbrek yetmezliğinde FRNa'nın azalmasına paralel olarak EPO üretimi de azalır. Çalışmamız, değişken derecelerde rezidüel böbrek fonksiyonu olan PD'deki bir grup SDBH hastasında böbrek fonksiyonu sonucu oluşan FRNa ile EPO eksikliğinin bir sonucu olarak anemi arasındaki ilişkiyi değerlendirmek üzere tasarlandı. Yöntem:Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Nefroloji polikliniğimizde rutin kontrol altındaki 40 Periton hastası çalışmaya alındı. Hastalar retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Hastaların 0. ay, 6. ay ve 12. ayda yapılan PD kreatinin klirensi, Kt/V, nPKH, rezidüel renal fonksiyonu sonuçları kaydedildi ve sonuçların ortlama değerleri hesaplandı. 0. ay, 6. ay ve 12. ayda hastalara ait serum üre, kreatinin, glukoz, albumin, hemogram parametreleri, demir parametreleri, PTH, CRP kaydedildi. Toplanan 24 saatlik idrar örneklerinden 0, 6 ve 12. ay Na , kreatinin değerleri ölçüldü ve FRNa , üre klirensi ortalama değerleri hesaplandı. 0, 6 ve 12. ay EPO dozları kaydedildi¸ üçe bölünerek ortalama dozları hesaplandı. Glomerüler filtrasyon hızı, iki klirens formülü ile saptandı. Kronik böbrek hastalığında kreatinin tübüler sekresyonunun artması, GFH tahmini için CrCl'nin geçerliliğini azalttığından, GFH'yi belirlemek için üre ve kreatinin klerensinin ortalaması hesaplandı ve GFHortalama olarak ifade edildi. 24 saatlik idrarda belirtilen formüle göre FRNa hesaplandı. Hb seviyelerindeki farklılıkları dikkate almak için EPO dozu ile Hb seviyesinin çarpımı ile 12 g/dL'ye göre ayarlanma yapıldı ve EPO dozu×Hb/12 sonucu olarak kullanıldı. İstatiksel değerlendirmede SPSS-22 programı kullanıldı, p değeri
Özet (Çeviri)
Aim-Hypothesis: It is suggested that anemia in CRF may be a functional consequence of EPO deficiency, the decrease in GFR and the subsequent decrease in FRNa and oxygen demand in kidney tissue, as the tissue oxygen level rises above the trigger point for EPO production. In chronic renal failure, erythropoietin production decreases in parallel with the decrease in fractional sodium reabsorption. Our study was designed to evaluate the relationship between FRNa as a result of renal function and anemia as a result of erythropoietin deficiency in a group of ESRD patients on PD with varying degrees of residual renal function. Method: Forty PD patients under routine control in Aydın Adnan Menderes University Research Hospital Nephrology outpatient clinic were included in the study. The patients were evaluated retrospectively. At 0th ,6th and 12th months creatinine clearance, Kt/V, nPCR were recorded and the average values of the results were calculated. Serum urea, creatinine, glucose, albumin, hemogram parameters, iron parameters, PTH, CRP were recorded. From the 24-hour urine samples collected at 0th, 6th and 12th months, sodium and creatinine were measured and the average values of FRNa and urea clearance were calculated. At 0th , 6th and 12th months erythropoietin doses were recorded and average parameter were calculated by dividing by three. Glomerular filtration rate was determined by two formulas. Since increased creatinine tubular secretion in chronic kidney disease reduces the validity of CrCl for estimating GFR, the average of urea and creatinine clearance was calculated to determine GFR and expressed as GFRMean. Fractional Na reabsorption was calculated in 24-hour urine samples according to the specified formula. To account for differences in Hb levels, adjustment was made to 12 g/dL by multiplying the EPO dose and the Hb level and used the result as EPO dose × Hb/12. SPSS-22 program was used for statistical evaluation. A p value