Kur'an'a göre Ümmet-i Muhammed'in özellikleri
Characteristics of Ummah of Muhammad according to Qur'an
  1. Tez No: 228767
  2. Yazar: ABDULLAH AYGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VELİ ULUTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 347
Özet
Ümmet, Kur'an-ı Kerim'de sıkça bahsedilen ve önem verilen kavramlardan biridir. Ümmet, iman kardeşliği etrafında toplanmış en geniş topluluğu ifade etmesi bakımından, diğer sosyal gruplardan farklıdır. Din kardeşliği, bütün Müslümanları bir binanın tuğlaları gibi birbirine kenetlemekte ve onları tek bir beden haline getirerek tek bir ümmet yapmaktadır.Peygamberlerin tebliğde bulundukları topluluklar onların ümmetleridir ve her ümmete bir peygamber gönderilmiştir. Ümmet-i Muhammed ise yeryüzünde Hz. Muhammed (s.a.v)'a iman eden bütün Müslümanların oluşturduğu büyük topluluğun adıdır. Onlara İslam ümmeti veya ümmet-i icabet de denir. Kıyamete kadar bütün insanlar Hz. Peygamberin tebliğine muhatap olduğundan, ona iman etmeyenlere de ümmet-i davet denir. İslam ümmetini diğer ümmetlerden ayırıp farklı kılan bir çok özellik vardır. Bunlar, Müslümanlar toplumuna mahsus özelliklerdir ve onlarla temayüz ederler.Ümmet-i Muhammed'in tevhid, ahiret, melek, peygamber ve kitap inancı bakımından diğer ümmetlerden farklı ve üstün bir çok vasıfları vardır. Namaz, oruç, hac, zekat ve kurban gibi ibadetler açısından da önemli hususiyetlere sahiptir. İslam ümmetinin, en hayırlı ümmet, vasat yani mutedil, dengeli ümmet ve cihad gibi çok önemli toplumsal vasıfları vardır. Bunların yanında Muhammed ümmetine diğer ümmetlerden farklı olarak ibadetlerden ahkâma kadar dinî/hayatı kolaylaştıran bir çok kolaylıklar ve ruhsatlar tanınmıştır.Ümmet-i Muhammed'in bu vasıfları, onun özünü ve kimliğini oluşturmaktadır. Onları önceki ümmetlerden üstün ve değerli kılmaktadır. Bundan dolayı Müslümanların, son asırlarda önemli ölçüde değer kaybına uğrayan bu vasıflarının bilincinde olmaları ve bunların kendilerine yüklediği sorumlulukları yerine getirmeleri gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Ummah (community) is one of the concept that are frequently mentioned and accentuated in Qur?an. Ummah is different from other social groups since it conveys a large crowd of people tied with religious brothership. Religious brothership, similar to bricks of a building, clamps and unites all Muslims as one being.Communities that have been delivered rescripts are owned by their individual prophets and only one prophet has been sent to each community. The term ?Ummah of Muhammad? stands for the larger Muslim community that believes in Messenger Muhammad. This community of believers may be also called as ?The Ummah of Islam? or ?The Ummah of Response (Accept)?. Since all human beings are bound to the orders of Messenger Muhammad until doomsday, unblievers are called ?Ummah of Da?wah?. There are many characteristics of the Ummah of Muhammad that sets it apart and special from other religous communities. These characteristics are generally called to become distinguished and are special to the Muslim community.?Ummah of Muhammad? has different and superior attributes compared to other communities in regards to the way of belief in tawheed, after-life, angel, prophet and the holy book. It has important peculiarities in regards to divine services such as prayer, fasting, pilgrimage, alms and sacrificial. Ummah of Islam has very important social characteristics such as the best ummah, ummah of wasat (moderance, balance) and ummah of jihad. In addition to all of this, unlike the rest of all other religious groups, Ummah of Muhammad has been provided with privileges that have made its members? divine services to rules which their life easier through divine permissions.Such characteristics of Ummah of Muhammad forms its substance and identity, and they make it superior and more precious to previous ummahs (communities). For this reason, Muslims need to acknowledge these qualities which have experienced loss of significance during the past few centuries, and must fulfill the responsibilites it brings along.