تعدد المعنى في النص القرآني دراسة دلالية في تفسير مفاتيح الغيب للإمام فخر الدين الرازي (ت606هـ)
Kur'ân metinde teaddüdüi'l-ma'nâ İmam Fahrud-din Er-Râzi'nin (h.606) Mefâtîhu'l-ğayb tefsirinde anlamsal çalışma
- Tez No: 735291
- Danışmanlar: PROF. DR. MOHAMMED ELSAYID AZZUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2005
- Dil: Arapça
- Üniversite: Menoufia University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 268
Özet
Bu çalışme, dilsel metinlerin özellikle de te'vil ve tefsirden geniş bir şekilde faydalanan metinlerin, her birinin tabii özelliklerine göre farklılaşan ve çeşitlilik gösteren bakış açıları sebebiyle kendisinden hali olamayacağı Anlambilimin önemli olgulardan birini ortaya çıkarmaya çalışmaktadır. Bu metinlerin başında ve en önünde Kur'ân metni gelir. Kur'ân' ın ilk nüzulünden bugüne kıraatleri çeşitlilik göstermiştir. Ümmet, tefsirinin yapılmasına ihtiyaç duyulan Kur'ân' ın kıraatleri çerçevesinde yapılan çalışmalar sebebiyle çok sayıda anlam boyutlu mesele ve sorun barındıran büyük bir mirasa sahiplik eder olmuştur. Teaddüdü'l-Ma'nâ meselesi bu çalışmanın ele aldığı anlamıyla Kur'ân-ı Kerîm' in en meşhur tefsirlerinden biri olan İmâm Fahru'd-Dîn er-Râzî' nin ( h.606 ) Mefâtîhu'l-Ğayb adlı tefsirinin araştırma ve analiz eksenini oluşturmuştur. Çalışma dört bölüme ayrılmıştır. Birinci Bölüm: Teaddüdü'l-Ma'nâ Olgusunun Sese Dayalı Sebepleri, İkinci Bölüm: Teaddüdü'l-Ma'nâ Olgusunun Sarf Kaynaklı Sebepleri,Üçüncü Bölüm: Teaddüdü'l-Ma'nâ Olgusunun Nahiv Kaynaklı Sebepleri,Dördüncü Bölüm: Teaddüdü'l-Ma'nâ Olgusunun Anlama Dayalı Sebepleri işlemektedir.
Özet (Çeviri)
This study is concerned with an important semantic issue, which is the existence of more than one meaning of the linguistic text without any change in it. This study took Mafatih el-Gayb by Imam Fakhr Al-Din Al-Razi to apply its idea through it. This study is divided into four chapters. In each chapter, some types of reasons that lead to multiple meanings are examined: Chapter One: The causes that result from the purity of phonetics Chapter Two: The causes resulting from the apparent meaning of morphology Chapter Three: The causes resulting from the phenomena of grammar Chapter Four: The causes resulting from the phenomena of semantics