Uluslararası sermaye akımlarının Türkiye ekonomisi üzerindeki etkileri
Effets on Turkey economy of capital flows
  1. Tez No: 228804
  2. Yazar: SERKAN ÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Gelişmekte olan ülkelerde yetersiz olan yurtiçi tasarruf oranları istenilen büyüme oranlarına ulaşılmasının önünde bir engel teşkil etmektedir. Bu engeli aşmak için bu ülkeler yabancı yatırımları ülkelerine çekmek istemektedirler. Türkiye'de benzer bir yol izleyerek yabancı sermaye yatırımlarının yetersiz yurtiçi tasarruflara eklenerek yatırımları ve buna bağlı olarak da büyüme oranlarını hızlandıracağı umulmaktadır. Bu amaçla Türkiye, yabancı sermayeyi ülkemize çekmek için yabancı yatırımlar üzerindeki engelleri kaldırmakta ve teşvikler vermektedir. Fakat bugüne kadar olan tecrübeler, bu sürecin istenildiği ölçüde istikrarlı bir büyüme yaratmadığını göstermektedir.Çalışmamızın birinci bölümünde, doğrudan yabancı sermaye yatırımları ve portfolyo yatırımları açıklanacaktır. Çalışmamızın ikinci bölümünde de, gelişmekte olan ülkeler ve Türkiye açısından uluslararası sermaye akımları değerlendirilecektir.Çalışmamızın son bölümünde ise, ülkemize gelen yabancı sermayenin ülke ekonomisi üzerindeki etkileri incelenecek ve yabancı sermayenin ülkemize giriş ve çıkışlarında ekonomi üzerinde yarattığı etkiler değerlendirilmeye çalışılacaktır. Bu bölümün sonunda ise, yabancı sermayeyi ülkemize çekmek istememizin altında yatan tasarruf-yatırım-büyüme ilişkisinin beklenen ölçüde büyüme oranları üzerinde etkisi olup olmadığı ekonometrik analiz yöntemiyle araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
Inadequate domestic saves in developing countries have supressed for robust growth rates. For reason, developing countries have been willing to receive capital flows. Turkey on which following like the way, for additional inadequate domestic saves of capital flows have hope for that is grow up investment and growth rates. For these purpose, Turkey have given concessionals and hold up curbs on capital flows. But, so far been experience have been indicated that this process is not appear a sustain growth.In first chapter of our workfile will be explain direct foreign investment and portfolio investment. In second chapter, capital flows will evaulate in terms of developing countries and Turkey.In our wokfile will evaulate to effects on Turkey economy of capital inflows to our country and effects on economy to appear capital inflows and out flows to our country will evaluate. In addiation, in this chapter will use econometric model for investment-saving-growth.