Türkiye'de istihdam üzerindeki vergi ve benzeri mali yükümlülüklerin istihdam üzerindeki etkileri : Avrupa Birliği ile bir karşılaştırma
The effects of tax and financial liabilities on the employment upon the employment in Turkey : A comparison with European Union
- Tez No: 228808
- Danışmanlar: PROF. DR. A. KEMAL ÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
- Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
İstihdamla ilgili sorunlar, ülkelerin ekonomik yapıları farklı olması nedeniyle her ülkede farklı ekonomik ve sosyal etkiler yaratmaktadır. Bu nedenle istihdam ve işsizlik sorununa ülkeler çok önem vermektedir. İstihdam ve işsizlik sorunu birçok ülkenin olduğu gibi Türkiye'nin de en önemli sorunudur. Özellikle artan işsizlik oranı Türkiye'de bu problemin nasıl çözüleceğine dair yolların bulunma çabalarının artmasına neden olmuştur. Bu konudaki genel görüşe göre istihdam sorununun ağırlaşmasına yol açan bir çok sebep vardır. Ancak en önemlisi istihdam üzerindeki ağır vergi yüküdür.Son dönemlerde istihdam üzerindeki vergi yükünün düşürülmesi yolunda işçi ve işveren arasında bir fikir birliğinin olduğu söylenebilir. İşçi açısından istihdam üzerindeki vergi yükünün düşürülmesi daha çok ücret elde etmesi anlamı taşımaktadır. Bu durum işveren açısından ise işgücü maliyetinin düşmesine karşılık gelmektedir. Bu nedenle hemen hemen tüm ülkelerde istihdam üzerindeki vergi yükünün düşürülmesi eğilimi gözlenmektedir. Böylelikle yerli ve yabancı sermayenin önü açılarak yatırım ve istihdam artışının sağlanması hedeflenmektedir.Bu çalışmanın amacı Türkiye'de istihdam üzerindeki vergi yükünü tespit etmek ve vergi yükünün istihdam ve işsizlik oranlarını hangi yönde etkilediğini bulunmaya çalışmaktır. Ayrıca yine bu çalışmada istihdam üzerindeki vergi yükü AB ülkeleri ile karşılaştırılarak, Türkiye'nin durumu hakkında daha net bilgilere ulaşılması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The problems about employment create economic and social effects in all contries in spite of the fact that economic levels in various countries. For that reason countries make a point of the problems of the employment and unemployment. The problem of employment and unemployment is the most important issue for Turkey like the most other countries. Especially increased unemployment rate in Turkey has caused to increase searched formulas about unemployment. According to general view about this issue, there are many problems which increase employment case. But the most important problem is heavy taxation on the employment.In recent periods, it can be said that there is a consensus between employee and employer about lowering of taxation on the employment. Lowering of taxation on the employment for the employee means that to get more wages. This case correspond to decrease labor employment costs for employer. For this reason, it has been observed tendency about being decreased tax burden on employment in almost all countries. Therefore, by terminating barries in front of the domestic and foreign capitals, it has been aimed being enable increasing of employment.The aim of this study is to determine tax burden on employment in the Turkey and trying to find that it has effected employment and unemployment rates towards to which direction. However in this study by comparing tax burden on employment in Turkey with members of EU, it has been reached more clear information about situation of Turkey about this matter.