İş sözleşmesinin işçinin yeterliliği ve davranışlarından kaynaklanan geçerli bir sebeple feshi ve sonuçları
Termination of the emloyment agreement with a valid reason arising from the efficiency and attitudes of the employee and its results
- Tez No: 228809
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLŞEN GERŞİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmanın amacı, işçinin kişiliğinden kaynaklanan fesih sebeplerinin ve feshin sonuçlarının yönetsel ve hukuksal açıdan değerlendirilmesi, yargı kararları çerçevesinde uygulamadaki mevcut durumun ortaya konmasıdır. Çalışmamızda konunun farklı yönleri bir arada değerlendirmiş, çalışma yaşamının pek çok alanını birlikte ilgilendiren bu konu, değişik boyutlarıyla ortaya konmaya çalışılmıştır.Çalışmamızda ağırlıklı olarak işçinin belirsiz süreli iş sözleşmesinin feshi süreci, sonuçları ve geçerli fesih sebebi olarak davranış ve yeterlilik kavramları ele alınmıştır. Tezde konu ile ilgili mevzuat ayrıntılı olarak değerlendirilmiş, öğretideki konuya ilişkin farklı görüş ve yaklaşımlar detaylı olarak incelenerek yorumlanmıştır. Tartışmalı olan konular üzerinde durularak çözüm önerileri sunulmuştur. Ayrıca konu ile ilgili gördüğümüz pek çok yargı kararı incelenmiş ve bunlara da yer verilmiştir.Çalışmanın son bölümünde ise işe iade davalarının uygulamadaki durumunun değerlendirilebilmesi açısından iş davaları arasından alınan uygun sayıdaki bir örneklem incelenerek, iş güvencesi kurumunun hukuki boyutu sayısal verilerle fiili olarak belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is the evaluation from an administrative and a legal aspect of the termination reasons arising from the employee?s personality and its results and also putting forth the present situation in practice within the scope of judicial precedents. In this study, we tried to evaluate different aspects of the matter altogether and state different dimensions of it, in which many fields of the working life are concerned.Predominantly, we tried to discuss the termination of the indefinite period employment agreements and the results thereof and also the concepts of attitude and efficiency as a valid termination reason. For this purpose, relevant legislation in force has been dealt with in detail and different points of view and approaches in jurispudence and doctrine have been analysed and interpreted. We also tried to emphasize the contraversial issues and suggest solutions and remedies thereto. On the other hand, we analysed a number of judicial precedents relevant to the matter and presented all those in the study.In the last chapter, we conducted a numerical study to evaluate the present conditions and situation of the ?back to post cases? . For this purpose, an appropriate number of case study was performed by us and the actual circumstances of the employment security have been displayed.