Kocaeli ilinde görevli ilk ve orta öğretim kurumlarında çalışan beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin empati becerilerinin incelenmesi (Kocaeli il merkezi örneği)
Defining of empathy skill of the physical education teachers who work in center of Kocaeli (Sample city İzmit)
  1. Tez No: 228846
  2. Yazar: KORKMAZ YİĞİTER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN KOLAYİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın amacı, Kocaeli İlinde Görevli İlk ve Orta Öğretim Kurumlarında Çalışan Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenlerinin Empati Becerilerinin incelenmesidir. Bu amaçla yapılan çalışmaya deneklerin yaş x=36,22±9,09; meslek yılının x=12,64±8,62; gelir düzeylerinin x=1306,73±358,79 olan, toplam 103 beden eğitimi ve spor öğretmeni gönüllü olarak katılmıştır, geçerli 101 anket değerlendirilmiştirÇalışmada empatik beceriyi ölçmek amacıyla Dökmen ( 1988 ) tarafından geliştirilen empatik beceri ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistiksel teknikler, fark tespiti için, bağımsız gruplarda t testi, parametreler arasındaki ilişkiyi saptamak amacıyla pearson korelasyon testi uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 10,0 istatistik programında test edilmiş ve anlamlılık düzeyi 0,05 olarak belirlenmiştir.Yapılan korelasyon testi sonucunda, yaş ile cinsiyet, meslek yılı, medeni durum, çocuk sahibi olup olmama durumu arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur (P0,05).Araştırmaya katılan Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenleri içinde erkeklerin empatik beceri puanlarının x=136,52±14,87; bayanların empatik beceri puanlarının x=133,026±18,83; evli olanların empatik beceri puanlarının x=136,25±16,02; bekârların empatik beceri puanlarının x=131±15,90; üniversite mezunlarının empatik beceri puanlarının x=135,19±16,08; yüksek lisans mezunlarının empatik beceri puanlarının x=135,37±16,89 olarak tespit edilmiştir.Sonuç olarak, Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenlerinin Empatik Becerilerinin geliştirilmesi için hizmet içi eğitim kursları düzenlenmesi gerektiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research was Physical Education and Sports Teachers? who worked in center of Kocaeli, empathy skill?s analysis. In this research, test subjects who had age x=36,22±9,09; year of profession x=12,64±8,62; level of income x=1306,73±358,79 were composed from 103 Physical Education Teachers as volunteer and 101 survey were evaluated.In this research, empathetic skill measure was improved by Dökmen (1988) was used. In the analysis of data descriptive statistical techniques, for determination of difference, independent sample t test, to determine relation of parameters test of pearson korelasyon were fulfiled. The data were test in the SSPS 10,0 program and level of significance were determined as 0,05.In conclusion of korelasyon test, a significance relation was found with age between gender, year of profession, in condition if married or not, in condition if having child or not (P0,05).Among Physical Education Teachers who join this research, empathic points of man x=136,52±14,87; empathic points of female x=133,026±18,83; empathic points of married teachers x=136,25±16,02; empathic points of unmarried teachers x=131±15,90; empathic points of graduated of university x=135,19±16,08; empathic points of graduated of master?s degree x=135,37±16,89 were determined.Consequently, it could be said that courses must be prepared for improving empathic skill of Physical Education and Sports Teachers.