İş ilanlarında halkla ilişkiler mesleğinin sunumu
Presentation of public relations profession on the job advertisements
  1. Tez No: 229400
  2. Yazar: DENİZ AKTAŞ AKBULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA YENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Günümüzde halkla ilişkiler sosyal bir bilim olmasının yanı sıra uzmanlık gerektiren bir yönetim görevi olarak kabul edilmektedir. Halkla ilişkilerin günümüzdeki faaliyet alanı, basın yayın organları ile ilişki kurmaktan satışın desteklenmesine, kriz durumlarının yönetiminden, kurumun iç ve dış kanallarının koordine edilmesine, sosyal sorumluluk anlayışının ortaya konmasından ve kurum imajının şekillendirilip yönetilmesine kadar çok geniş bir yelpazeyi içermektedir.Dünyadaki gelişmelere rağmen Türkiye'de özellikle küçük ve orta işletmeler halen halkla ilişkiler mesleğini tam olarak bilmemektedir. Bu araştırmada, bu soruna dikkat etmek için kurumların verdiği iş ilanları analiz edilmiştir. 2005 yılında en çok satan insan kaynakları eki olan Hürriyet İK ekinde içinde halkla ilişkiler sözcüğü geçen tüm ilanlar tespit edilmiş ve belirlenen kriterlere göre analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda halkla ilişkiler adı altında eleman arayan kurumlarının çoğunun mesleği uzmanlık gerektiren bir yönetim görevi olarak görmediğini ortaya koymuştur. İlanların çoğunda eğitim kriteri aranmadığı gibi halkla ilişkilerin, reklam, pazarlama gibi başka meslekler ile iç içe olması beklenmektedir. Bununla beraber bazı ilanlarda basın ilişkileri, müşteri ilişkileri gibi mesleğin tek yönü ele alınmaktadır. Ayrıca çoğu kurumun başka iş kolunda çalışan adaydan halkla ilişkiler görevini de yürütmesini istediği ortaya çıkmıştır.Bu sorunları çözmek için, ilk olarak özel sektörde halkla ilişkiler görevi için istihdam edilecek kişilerden net olarak halkla ilişkiler diploması talep edilmesi yönünde kamuoyu oluşturulmalı, medya ve üniversite mensuplarının desteği için alt yapı oluşturulmalıdır. Bu gerekliliği sağlamada TÜHİD gibi profesyonel örgütlere düşen görevlerin neler olduğu ve nasıl destek verilebileceği tartışılmalıdır. Ayrıca üniversitelerde verilen halkla ilişkiler-iletişim eğitim ve öğretim kalitesinin özel sektöre uygunluğu analiz edilmeli ve öneriler üretilmelidir.
Özet (Çeviri)
Today, public relations is accepted as a fiddly management function besides being a social science. Public relations? scope of business has so wide range recently that it involves communicating with media, supporting the sales activities, managing the crises, coordinating internal and external channels, developing a social accountability approach and shaping a corporate image.In spite of developments in the world, Small and Medium size Enterprises in Turkey particularly don?t properly know public relations occupation. In this study, in order to note this problem business advertisements given by organizations have been analyzed. The advertisements which are involved in PR terms have been determined and analyzed regarding determined criteria in Hürriyet İK (Hürriyet Human Resources Newspaper Supplement) which is best seller newspaper supplement in 2005. This study has been displayed that most companies in Turkey looking for an employee regarding public relations sector don?t perceive this business as a fiddly management function. According to this research, the companies have not demanded any educational background and perceived public relations within other occupations such as advertising, marketing. Nevertheless, this business is handled with only one dimension such as media relations, customer relations. Furthermore the companies in Turkey have requested from their employees work in the other departments fulfilling the PR functions.In order to solve these problems a clear diploma for the employees in private sector would be necessary. For this reason, sector professionals have to manufacture public opinion and build infrastructure with the support of media and university members. To provide this necessity it can be argued that what is TÜHİD?s role as a professional organization and how to be supported their activities. Moreover the appropriate of the PR and communication education to private sector have to be analyzed and produced properly proposal.