Arteria tiroidea inferior bilateral ligasyonunun serum kalsiyum düzeyine olan etkisi
The Effect of bilateral ligationof inferior thyroid arteries on serum calcium levels
  1. Tez No: 22891
  2. Yazar: DAVUT BALCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHSİN DEMİRTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
38 ÖZET inferior tiroid arter bilateral ligasyonunun, serum total kalsiyum seviyesine ve semptomatik hipokalsemi üzerine olan etkisini araştırmak amacıyla Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi kliniğinde 1.3.1991-15.11.1991 tarihleri arasında yapılan 50 bilateral subtotal tiroidektomi olgusu prospektif olarak çalışmaya alınmıştır. Tiroid maligniteleri, tiroiditler ve nüks guatrlar çalışmaya dahil edilmemiştir. Hastalar iki gruba ayrılarak I. grupta 25 vakada, inferior tiroid arterleri bilateral bağlanmış, II. grupta 25 vakada ise inferior tiroid arterleri bağlanmamıştır. Hastalarda preoperatif, postoperatif 2. ve 4. gün serum total kalsiyum ve inorganik fosfor değerlerine bakılmış, semptomatik hipokalsemi yönünden izlenmişlerdir. Her iki grupta postoperatif dönemde serum total kalsiyum seviyelerinde istatistiksel olarak çok anlamlı düşüşler görülmüş olup (p0.05). Toksik nodüler guatrlı 7 vaka ile tiroid aktivitesi normal olan 43 vaka karşılaştırıldığında postoperatif 2.
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF BILATERAL LIGATION OF INFERIOR THYROID ARTERIES ON SERUM CALCIUM LEVELS SUMMARY In order to investigate the effect of bilateral ligation of inferior thyroid arteries on serum total calcium level and symptomatic hypocalcemia, 50 patients in Department of General Surgery (Atatürk University) underwent the bilateral subtotal thyroidectomy were prospectively included in this research between 03.01.1991 and 11.15.1991 patients with thyroid malignity, thyroiditis, and goitre recurrence were excluded. Patients were divided into two groups according to whether the ligation was performed : Grup I (with ligation, 25 patients); Group n (without ligation, 25 patients). The levels of serum calcium and phosphor were determined in preoperative, and postoperative (the 2nd and the 4th days) periods and the patients were observed in view of symtomatic hypocalcemia. Serum total calcium levels in postoperative period were found to be lower in both patient groups than those of preoperative period (p0.05).