Arteria meningea medianın meningeal davranış varyasyonları
- Tez No: 8970
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMURAN BİRVAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Morfoloji (Anatomi) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
- 29 - ÖZET Arteria meningea media'nın meningeal dallanışı ve varyasyonları üzerinde yapılan çalışmalar yetersizdir. Bizim çalışmalarımız sadece Salamon ve arkadaşlarının çalışmaları ile benzerlik göstermektedir. Fakat bulgularımız onunkinden farklıdır. Biz arterin meninks üzerin deki dallanışını üç ana grupta topladık. Değişik varyasyonlar bu ana gruplar içinde incelendi ve değerlendirildi. En sık rastlanan birinci grupta; arterin foramen spinosum ve pte- rion arasındaki mesafenin dış yarısında frontal ve parietal dalları verdiği gözlendi. İkinci grupta; arter, foramen spinosum ve pterion arası mesafenin iç yarısında frontal ve parietal dallara bölündü. Üçüncü grupta; arter, foramen spinosum ve pterion arası mesafenin iç yarısında frontal ve parietal dallara bölündü, ayrıca bu mesafenin dış yarısında frontal dal iki ana dala ayrıldı.
Özet (Çeviri)
- 30 - SUMMARY The studies have made on the branching and variations of middle meningeal artery on the meninx up to now are insufficient. Our study has a similarity with only that of Salamon et al's, but our findings different than theirs. We have classified the branching of the artery on the meninx in three main groups. Different variations are also inspected and evaluated in these main groups. In the first group as the most common form; the artery was observed to give frontal & parietal branches in the exterior half of the distance between foramen spinosum and pterion. In the second group; the artery was divided into frontal & parietal branches in the interior half of the distance between foramen spinosum and pterion. In the third group; the artery was divided into frontal \ & parietal branches in the interior half of the distance between foramen spinosum and pterion, then on the exterior half of this distance, the frontal branch was divided into two major branches.