1912?1925 yılları arasında Sebilürreşad Dergisi'nde yayınlanan Hıristiyanlıkla ilgili makaleler ve tahlilleri
Articles and it's analyze about the Chiristianity which pressing on the journal of Sebilurresad between the 1912?1925 years
  1. Tez No: 228918
  2. Yazar: ASLI KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜNİR YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Çalışmamızın amacı Sebilürreşad dergisinde 1912?1925 yılları arasında Hıristiyanlık ve misyonerlikle ilgili makalelerin transkribe edilmesi ve bunların yorumlanmasıdır. Bilindiği gibi Sebilürreşad dergisi Osmanlının son yıllarında ve zaman zaman Cumhuriyet döneminde en etkili entelektüel bir dergi olmuştur. Bu kapsamda misyonerlik hareketleri derginin yayın sürecinde önemli bir yer teşkil etmiştir. Derginin özenle ele alarak, misyonerlik üzerine yayınladığı makaleleri çalışmamızda derledik.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to translate and interpret the articles on Christianity and missionary activities between 1912 and 1925. Sebilürreşad, as known, was one of the most unfluential intellectual journals during the last years of Ottoman Satate and the early years of the Republic. The articles on missionary activities took an important part in the Journal. These articles were carefully compiled and taken into consideration