Sırat-ı Müstakim ve Sebilürreşad dergilerinde 1912-1919 yılları arasında Kudsü Şerif'e ait yazıların incelenmesi
Examination of the articles of Kudsü Şerif'in Sırat-i Müstakim and Sebilürreşad magazines between 1912 and 1919
  1. Tez No: 845428
  2. Yazar: İKLEM AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA DOĞAN TURAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada Sırat-ı Müstakim ve Sebilürreşad dergilerinde 1912-1919 yılları arasında Filistin ve Kudsü Şerif ile ilgili yayınlanan makaleleler incelenmiştir. Sırat-ı Müstakim ve Sebilürreşad dergileri, Osmanlı Devleti'nin II. Meşrutiyet döneminin başlangıcında yayın hayatına başlamış ve Cumhuriyet ilan edildikten 2 yıl sonraya kadar (1925) varlığını sürdümüştür. Hem Osmanlı hem de Türkiye Cumhuriyeti'ni görmüş olan bu dergi her iki dönemde de en önemli dergilerden biri olarak dikkat çekmektedir. Günümüzden bakıldığında tarihi bir vesika niteliği taşıyan bu dergilerde Filistin ve Kudsü Şerif'in toprak bütünlüğüne yönelik yazılmış olan makaleler dergilerin yayın sürecinde önemli bir yer teşkil etmektedir. Filistin ile ilgili bu yazılar dergilerin 1912-1919 yılları arasında 8-15-16. Ciltlerinde yer almaktadır. Bu çalışma, Siyonistler tarafından işgal edilen bu topraklar ile ilgili makaleleri tahlil edip akedemye sunmaktadır. Bu çalışmada 19. Ve 20. yüzyılda Yahudilerin bu topraklara yaptığı göçler, Siyonistlerin bu topraklara müdahelesi ve uluslarası kamuyounun bu topraklarda kurulması hedeflenen Siyonist devlet hakkındaki düşünceleri ele alınmıştır. Araştırma, giriş iki bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın konusu, kapsamı ve yöntemi hakkında bilgi verilmiştir. Daha sonra Filistin ve Kudsü Şerif hakkında tarihi ve coğrafi açıdan genel bilgi sunulmuştur. İlk bölümünde Sırat-ı Müstakim ve Sebilürreşad dergilerinin tarihçesi ve aynı zamanda makalelerinden faydalandığımız yazarların hayatları hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümünde ise Filistin topraklarında yer teşkil eden Yahudilerle ilgili konulara ağırlık verilmiştir. Sonuç kısmında araştırmada elde edilen veriler maddeler halinde sıralanmıştır
Özet (Çeviri)
In this study, the articles published in Sırat-ı Müstakim and Sebilürreşad magazines between 1912-1919 about Palestine and Jerusalem Sharif are analyzed. Sırat-ı Müstakim and Sebilürreşad magazines started their publication life at the beginning of the Second Constitutional Monarchy period of the Ottoman Empire and continued their existence until 2 years after the Republic was proclaimed (1925). This magazine, which has seen both the Ottoman Empire and the Turkish Republic, draws attention as one of the most important magazines in both periods. When viewed from today's perspective, the articles written in these journals, which have the characteristics of a historical document, regarding the territorial integrity of Palestine and Jerusalem Sharif, constitute an important place in the publication process of the journals. These articles on Palestine were published in Volumes 8-15-16 of the journals between 1912-1919. This study analyzes the articles about these lands occupied by the Zionists and presents them to the Academy. It deals with the Jewish immigration to these lands in the 19th and 20th centuries, the Zionist intervention in these lands, and the international public opinion on the Zionist state to be established in these lands. The research consists of an introduction, two chapters and a conclusion. In the Introduction section, information about the subject, scope and method of the research is given. Then, general historical and geographical information about Palestine and Jerusalem is presented. In the first part, the history of Sırat-ı Müstakim and Sebilürreşad magazines and the lives of the authors whose articles we benefited from are given. In the second part, the subjects of the Jews in the Palestinian territories are emphasized. In the conclusion part, the data obtained in the research are stated in articles