1948 sonrası Sebilürreşad dergisinde Hıristiyanlık ve Hıristiyanlar
Christianity and Christians in periodical Sebilurreşad after 1948
  1. Tez No: 389051
  2. Yazar: HÜMEYRA GÜLERYÜZ ERKEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR ZAKİR ÇOBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
1908–1912 yılları arasında Sırat-ı Müstakim adıyla Eşref Edip Fergan ve Ebu'l-Ula Mardin tarafından yayınlanmaya başlamış olan Sebilürreşad Dergisi 1912'de Sebilürreşad ismini almış, 1925 yılında kapatılana kadar yayın hayatına devam etmiştir. Uzun bir aradan sonra 1948–1966 yılları arasında Eşref Edip tarafından tekrar yayınlanmıştır. Sebilürreşad Dergisi Osmanlı'nın son döneminden Türkiye'nin 60'lı yıllarına kadar Türkiye tarihine tanıklık etmiştir. Çalışmamızda 1948–1966 yılları arasında Hıristiyanlık ve Hıristiyanlar ile ilgili makaleleri inceledik. İlk olarak makaleleri içeriklerine göre üç bölüme ayırdık, daha sonra her bir bölümdeki içerikle ilgili değerlendirmelerde bulunduk.
Özet (Çeviri)
Sebilürresad Journal was published between 1908 and 1925 years with name of Sırat-ı Müstakim by Esref Edip Fergan and Ebu'l-Ula Mardin. It was named as Sebilürresad in 1912 and it was published to 1925 when it was discontinued broadcasting. After along time, between 1948 and 1966 years, it was published again by Esref Edip. Sebilürresad Journal is a witness from the last period of Ottomans to 60's Turkey. We examined articles about Christianity and Christians from 1948 to 1966. Firstly, we separated articles in three sections according to issues, then we made some assesments on each section's contents.