İslam Hukukunda cezalarda gözetilen amaçlar ışığında suçla mücadele ve suçluların ıslahı
Combat against crime and the rehabilitation of the criminals within the framework of Islamic legal policy of punishment
- Tez No: 228968
- Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
slam hukukunda cezalarda gözetilen amaçlar ısıgında suçla mücadele ve suçluların ıslahı ile ilgili bu çalısma, bir giris ile iki bölümden ve sonuç kısmından meydana gelmektedir. Giris kısmında ?içerik ve yöntem? baslıgı altında konunun önemi, sınırlandırılması, sunulması ve kullanılan kaynakların degerlendirilmesi hakkında bilgi verilmistir. Konunun anlasılmasına yönelik genel bilgileri içeren birinci bölümde konuyla ilgili olan suç ve ceza kavramları açıklanmıstır. Daha sonra suçla mücadele edebilme ve suç isleyenlerin ıslahını gerçeklestirmede en temel unsur olan suçun sebepleri konusuna deginilmistir. Bu çerçevede insan davranıslarına etki eden bütün faktörlerin suç sebepleri arasında sayılabilecegi belirtilmistir. kinci bölümde suçla mücadele ve suçluların ıslahı kavramları açıklandıktan sonra suçla mücadele ve suçluların ıslahı açısından cezalar slam hukukuna göre degerlendirilmistir. Sonuç bölümünde ise genel bir degerlendirme yapılarak ulasılan netice belirtilmistir.
Özet (Çeviri)
This research, that based on two parts and a conclusion, is related to the combat against crime and the rehabilitation of the criminals within the framework of Islamic Legal Policy of Punishment. In the introduction, there is a title that ?contents and method? that give information about the importance and restrictions of subject and sorces which are use in this work. Chapter one, which contains general information about the subject, explains the concepts of crime and punishment. Then, it deals with the causes of crime, which constitute the cardinal element for the combat against crime and the rehabilitation of the criminals. Meanwhile all the factors, which might have criminal affects on human behaviour, are treated as well. In the second chapter, first, the notions of combat against crime and rehabilitation of the criminals are studied, then, these notions are eveluated from an Islamic legal perspective. In the part of consclusion, a general evaluation was made and result that was reached was explained.