Endüstrileşmenin heykele etkileri ve yeni anlatım olanakları
The effects of industrialization on sculpture and new possibilities of expression
- Tez No: 228970
 - Danışmanlar: DOÇ. MÜMTAZ DEMİRKALP
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
 - Yıl: 2007
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
 - Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, endüstriyel gelişmeleri ve insanın kültürel evrimini kapsayansüreçlerin ele alındığı ve öznenin imgeleminde yaşanan bu süreçlerin sonucu,gündelik hayat üzerindeki endüstrileşmenin etkilerinin yapıt kurgusunun odaknoktasına oturtularak sanatsal yaratıların ortaya konması hedeflenmiştir. Birincibölümde, insanın çevresini kuşatan gerçeklik ile kurduğu bilimsel ve ruhsalilişkiler sonucu ulaştığı doğa, doğa nesnesi kavramları ve bu gerçekliğealternatif olarak, yaşam karşısındaki öznel duyuşlarını ekleyerek ulaştığı teknik -teknik nesne kavramları irdelenmiştir. Bu kavramların, özne ? nesne ilişkisiiçindeki hesaplaşmalar sonucu nesnelleşen yapıt kurgusundaki serüvenleri vebu serüvenin yaşamın dinamikleri ve getirileri göz önüne alınarak, teknoloji ?yabancılaşma ilişkisi arasındaki bağlantılar ortaya konmuş, dolayısıyla ikincibölümde ele alınan sosyo ? kültürel yaşantıların estetik nesne ile olan dolaylıilişkilerinin alt metninin oluşması amaçlanmıştır. İkinci bölümde ise, önceliklesanat yapıtının `ne'liği üzerinde durulmuş, böylelikle çalışmanın merkezinde yeralan yapıtın `öz'deki durumu tartışılarak, çalışmanın sonraki bölümlerindeirdelenen süreçlerin nasıl bir öz üzerinden hareket noktası oluşturduğunun etütedilmesi sağlanmaya çalışılmıştır. Tarihsel perspektiften bakıldığında;endüstrinin çıkış noktası olan 19. yüzyılın sonları ve 20. yüzyılın başları vegünümüze kadar uzanan süreçte örneklendirilen yapıtların, bu temel üzerindendüşünülmesi hedeflenmiştir. Bunun ötesinde bir diğer unsur olarak,endüstrileşme ve beraberinde getirdiği yeni kültürel düzenin evreleri irdelenerek,sanatçıların imgelemlerinde bu yeni düzenin etkileri tartışılmıştır. Bu tartışmalar,günümüzde bireyin yerinin ve algısının ne olduğunu aydınlatacak kültürelatmosferi açığa çıkarmış olacaktır. Günümüz toplumlarının gündelik hayatınıkuşatan sosyal ve kültürel evrelerin deşifre olmaya başlamasıyla, üçüncübölümde ele alınan özne olarak, sanatçının yaşamına felsefi bir bakış sağlayanne olumlu ne olumsuz, ama gerçeğini deşeleyen bir enerjiyi ortaya koyduğu vekendini dışa vurduğu uygulamalar örneklendirilmiştir.Anahtar Sözcükler Doğa, Teknik, Yabancılaşma, Estetik Nesne, Endüstri, Teknoloji, GündelikHayat, Heykel
Özet (Çeviri)
In this study, industrial developments and the evolution processes of humanculture are researched and as a result of this processes living in the subjectimagination, to constitute the art creations is aimed by the effects ofindustrialization in daily life becoming a focus of the product fiction. In the firstpart, the nature which is reached as a result of the constructed scientific andspiritual relationships with the realism surrounding the human environment, thenotions of nature objects and as an alternative of this realism, the techniquereached by adding the subjective perceptions according to the life ? the notionsof technical objects are examined. The connections between technology andalienation relationship is manifested by considering the adventure of the productfiction objectialized as a result of paying off in the relationship between subject? object of these notions, and the living dynamics and yields of this adventure;thus, to construct the sub-text of the indirect relationship between socio-culturallivings and aesthetical object studied in the second part is aimed. In the secondpart, ?what is? of the art object is emphasized; hence, to provide making anetude that via what kind of essences the processes assessed at the last parts ofthis study constitute a starting point by discussing the essence situation of theproduct which is located at the center of this study. When looking through thehistorical perspective, thinking the products exemplified form the starting pointof the industrialization, the late 19th century and early 20th century, to the timeextending today via this basic principle is aimed. Further to that, as another fact,by examining industrialization and the phases of new cultural system along withindustrialization, the effects of this system in the imaginations of artists isdiscussed. These discussions evince cultural atmosphere illuminating what arethe location and the perception of the individual today. Together with beginningto decipher of the social and cultural phases encircling the contemporarysocieties, in the third part, the applications which provide a philosophical view tothe life of artist by questioning the reality with energy either positive or negativeand express the artist himself/herself are illustrated.Keywords nature, technique, alienation, aesthetical object, industry, technology, daily life,sculpture