Kübizm'den Konstrüktivizm'e sanat akımlarının günümüz kadın giyim modasına yansımaları
Constructivism art currents from cubism to today's women's wear fashion reflections
  1. Tez No: 430619
  2. Yazar: ÖZGE TUNÇ KAVAKLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. SANİYE ÇİĞDEM KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Güzel Sanatlar, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Fine Arts, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Klasik form anlayışına tamamen arkalarını dönen kübistler; görünen nesnelerin direkt tasvirini değil onların farklı açılardan görünümlerini bir araya getirerek oluşturdukları bütünü eserlerine aktarmışlardır. Bu dönemde resimlerde olduğu gibi tekstil yüzeylerinde de, kübizm akımının özelliklerinden olan geometrik desenlerin, parçadan bütüne gitme ve monokrom yüzeylerin tasarımlarda etkili olduğu görülmektedir. Kübizm'in farklı anları ve açıları aynı görüntüye yerleştirmesi, sonrasında çıkan fütürizm akımı sanatçılarını esinlendirmiştir. Fakat kübist resimlerin durağanken fütürist resimlerin dinamizm içermesi kübizm'den konstrüktivizm'e geçiş sürecini etkileyen önemli faktörlerden biridir. Fütüristler heykel sanatıyla da ilgilenmişler ve eserlerinde endüstrileşmeyi kitlesel hareketle vurgulamaya çalışmışlardır.Fütürizm sonrasında doğan Konstrüktivizmin en önemli özelliklerinden biri ise; kinetik sanat kavramının ilk kez ortaya atılmış olmasıdır. Bu bilgiler ışığında XX. Yüzyıl Kübizm ve Konstrüktivizm sanat akımlarının disiplinler arası geçiş süreci kadın giysi tasarım anlayışında incelenecektir. Uygulamada Kübizm akımının öncülerinden etkilenilerek farklı desen özelliklerinde eskizler hazırlandı. Eskizler, Kübizm akımında kullanılan renkler doğrultusunda kuru kalem boya ile renklendirilerek“Mumlu Batik”tekniği ile kumaşa aktarıldı ve boyama işlemi uygulandı. Boyama sonrasında“dijital baskı tekniği”ile kadın giyiminde kullanılan viskoz ağırlıklı t-shirt'lere bastırıldı.
Özet (Çeviri)
Cubists are completly returned back to the classical concept of form; not the direct depiction of visible objects they create by bringing together the whole of their appearance and their transfer images from different angles to work. Here in the textile surface that period as in motion pictures, the properties of the cubism movement; geometric patterns, go to all the parts and apperars to be effective in the design of monochrome surfaces. Different moments and angles of the same image placement of cubism, futurism has inspired the artist of the current post. But even the cubist pictures stagnant futurist pictures include dynamism. This difference is one of the most important factors affecting the transition from cubism, constructivism. Futurists were interested in the art of sculpture as well as painting. From here, the futurist painters have tried to emphasize the mass movement to industrialization in the work. One of the most important features of the Futurism movement born after the Constructivism movement; the first time the concept of kinetic art is put forward by constructivist. The stressed that kinetic rhythms of the most important elements of art in fact manifest. In light of the 20th century Cubism and Constructivism examining the transition interdisciplinary understanding of art movement will be studied in women clothing design. In practice, the influence of the pioneers of the Cubism movement designed with different patterns in the properties of the generated sketches. Sketches, colors that is used in the Cubism movement in the direction of dry colored paint with a pen and“waxed batik and painting process is transferred to the fabric by using the technique that was applied. After staining, ”digital printing technique" used in women's clothing weighted with viscous T-shirts was printed.