Toraks patolojilerinde bilgisayarlı tomografinin tanıya katkısı
- Tez No: 22900
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
63 ÖZET Toraks patolojilerinin değerlendirilmesinde konvansiyonel direkt radyografiler ilk adım inceleme yöntemi olarak kullanılmalıdır. Lezyonun kesin lokalizasyonu, doku özelliklerinin incelenmesi, komşu dokulara invazyonunun kesin olarak tespit edilebilmesi için BT tetkiki mutlaka yapılmalıdır. Aralık 90- Aralık 92 tarihleri arasında 254 olguya BT tetkiki yapılıp, görüntüler direkt grafiler ve TÎAB sonuçlan ile karşılaştırıldı. BT toraks patolojilerinde yüksek sensivite gösteren ancak spesifik olmayan bir tetkik yöntemi olup, direkt toraks grafilerinde patolojik düşünülen olgularda mutlaka yapılması gereken ve artık konvansiyonel olarak düşünülen bir inceleme yöntemidir.
Özet (Çeviri)
64 SUMMARY Conventional examinations in the evaluation of thorax pathology must be performed as first step examination method. In order to determine certain localization of the lesion, tissue features and the invasion of adjacent tissue, CT must be performed. From December, 1990 to December, 1992 CT was performed on 254 cases and the images were compared with direckt graphies and TTAB results. CT is an examination method, which is highly sensitive to thorax pathology but non-spesific, must be performed on cases suspected pathology in direckt thorax graphies, and thus, approved as a convantional examination.