Acil tıp hekimlerinin blue protokolü ile pnömoni tanısını değerlendirmesi
Evaluation of the diagnosis of pneumonia by emergency medicine physicians with the blue protocol
  1. Tez No: 742143
  2. Yazar: ARZU HACIFETTAHOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGEN GÖNENÇ ÇEKİÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Pnömoni, dünyada en çok tanı alan hastalıklar arasında yer almakta ve potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir hastalıktır. Pnömonide erken tanı ve tedavi önemli yer teşkil etmektedir. BLUE protokolunun hızlı ve kolay uygulanabilir olması toraks patolojilerini tespit etmede son zamanlarda giderek yaygınlaşmaktadır. Çalışmamızda yatak başı akciğer ultrasonografisisnin pnömoni şüphesi olan olgularda kesin tanı değeri ve ayırıcı tanıya katkısını tespit etmeyi amaçladık. MATERYAL VE METOT: Gözlemsel, prospektif ve tek merkezli özellikte tasarlanan çalışmada, 29.01.2021-30.09.2021 tarihleri arasından S.B.Ü Trabzon Tıp Fakültesi Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisine pnömoni şüphesi ile başvuran 18 yaş üstü 203 hastaya yatak başı akciğer ultrasonu uygulandı. Eğitim almış 4 kıdemli asistan tarafından Ultrason yapılan hastaların sonuç verileri kayıt altına alındı. Ardından tüm hastalara toraks BT çekildi ve son tanı kararı BT 'ye sonucuna göre verildi. USG ve USG bulgularına göre konulan ön tanı ve BT sonucunda konulan son tanı arasındaki uyumun değerlendirilmesinde Cohen's Kappa analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Pneumonia is one of the most diagnosed diseases in the world and is a potentially life -threatening disease. Early diagnosis and treatment constitute an important place in pneumonia. The rapid and easily applicable BLUE protocol is becoming increasingly widespread in detecting thorax pathologies. In our study, we aimed to determine the exact diagnostic value and contribution of bedside lung ultrasound to differential diagnosis in patients with suspected pneumonia. MATERIAL AND METHOD: In the study, which was designed with observational, prospective and single-centered feature, between 29.01.2021-30.09.2021, S.B.Ü Trabzon Faculty of Medicine Faculty of Medicine Kanuni Training and Research Hospital was applied to 203 patients over the age of 18 with suspicion of pneumonia. Ultrasound patients were recorded by 4 senior assistants who were trained. Then all patients Torax computer tomography and the last diagnostic decision was given according to the results of CT. RESULTS: In our study, 203 patients with BLUE protocol was applied to the Bedside lung ultrasound and 198 patients were evaluated. 5 patients who were not withdrawn Torax CT were not included in the study. In the study, pneumonia was detected in 150 (75.8%) of patients with thorax computer tomography. 143 (72.2%), which was diagnosed with pneumonia as a result of lung ultrasound, was diagnosed with pneumonia in 141 (94.0%) of the patient, 2 (4.2%) The diagnosis of the patient was incorrectly positive. 46 (95.6%) of 55 patients who were not evaluated as pneumonia as a result of lung ultrasound were excluded from USG. 9 (6.0%) patients were not considered as pneumonia with USG, although it is pneumonia according to CT. USG's sensitivity in diagnosis of pneumonia was 94.0 %, its specificity was 95.8 %, LR+ 22.56, LR- 0.06 and accuracy value was 94.44 %. When the compliance between CT and USG was examined, the P value of the Kappa coefficient was found to have a high -grade accurate harmony between 0.000