Mesane çıkış obstrüksiyonu üzerinde kontraktil ve biokimyasal çalışmalar
  1. Tez No: 22899
  2. Yazar: AHMET SAİM BİLGEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Özet olarak, mesanenin boşalma yeteneği, artmış intravezikal basıncın sürdürülmesi yeteneği ile direkt olarak ilişkilidir. Bu yetenek aktif mitokondrial respirasyona direkt olarak bağımlıdır. Parsiyel çıkış obstrüksiyonu, artmış intravezikal basıncı devam ettirmek ve etkin bir şekilde mesaneyi boşaltmak için hipertrofik mesanenin azalmış yeteneğinden sorumlu olan mitokondrial enzim aktivitesini kesin bir şekilde % 50 inhibe eder. Bu araştırmalar, parsiyel mesane çıkışı obstrüksiyonundan sonra gözlenen fonksiyonel defektlerden sorumlu olan mekanizmaları anlamamıza yardımcı olacak önemi i bilgiler vermektedir. *-7 /lArr^t S. BU&EN
Özet (Çeviri)
SUMMARY In summary, the ability of the bladder to empty is directly related to the ability to sustain increased pressure. The ability of the bladder to sustain increased pressure is directly dependent upon active mitochondrial respiration. Partial outlet obstruction induces^a specific 50 % inhibition of mitochondrial enzyme activity which is responsible for the decraesed ability of the hypertrophied bladder to sustain increased pressure and empty efficiently. These studies have given a substantial knowledge in our understanding of the cellular mechanisms that are responsible for the functional defects observed in following partial bladder outlet obstruction. S^l. ^4i^yn^ J, B/L &EN