İngiliz Aydınlanması'nın düşünsel ve dinsel kökenleri
The intellectual and spiritual origins of English enlightenment
- Tez No: 229008
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜMEÇ KARAMUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
İngiliz Aydınlanması'nın Düşünsel ve Dinsel Kökenleri? adlı tez çalışması AvrupaTarihi'nde önemli bir yeri olan Aydınlanma Hareketi'nin İngiltere'deki kökenleriniaçıklamayı amaçlamıştır. Burjuvazi'nin özgürleşme çabasıyla yaygınlaşan Aydınlanmahareketinin temelinde ?insanın kendi aklını kullanması gerektiği? düşüncesi yeralmaktadır. İnsan'ın aklı ile doğru ve gerçek olana ulaşabileceğini savunan düşünürlerözgürlükçü, eşitliği savunan, iyimser bir felsefe yaratmışlardır. Bu iyimserlik, idealtoplumu kurma özleminde de kendini göstermiştir.İngiliz Aydınlanması, Rönesans'ın ve Reformasyon'un İngiltere'de nasıl farklı birgelişme ortamı sergilediğinin göstergesidir. Siyasal, sosyal ortam, krallıktakidemokratikleşme çabaları, yeni bir toplum düzenini, kültürü, yeni bir siyasal yapıyı veyeni bir felsefeyi de beraberinde getirmiştir. İngiliz Aydınlanması'nın dini kökenleri, KıtaAvrupası Reform hareketinden ve ondan farklı olan İngiliz Reform hareketindegörülmektedir. Kilise'nin dünyevî alanda da üstünlüğünü ortaya koyma konusundakiısrarı, Kilise içinde yaşanan yozlaşma ve bunun neden olduğu tepkilerle birleşince,inanç ve vicdan özgürlüğü ön plana çıkmıştır. İngiltere'deki dinî ve siyasî hareketlerbirbirinin içine girmiş, İngiliz Protestanlığı ve özellikle Püritanizm, Aydınlanmafilozoflarının düşüncelerini şekillendirmiştir. Krallıkta ilk üniversitelerin kurulmasıylacanlanan düşünsel ortam, bilimsel gelişmelerle, Kıta ile ada arasındaki düşüncealışverişiyle daha da gelişmiştir.Rönesans ve Humanizm'in etkilerinin görüldüğü İngiliz edebiyatı, felsefesi, siyasîdüşüncesinin en önemli karakterleri Thomas More, Thomas Hobbes, John Locke veIsaac Newton'dur. İngiliz Aydınlanma düşünceleri ve bu düşüncelerin yol açtığıtepkilerle gelişen Aydınlanma hareketi, 18. yüzyılda zirveye çıkmış ve aynı yüzyılınsonlarında yerini Romantizm akımına bırakmıştır.Anahtar SözcüklerAydınlanma, Aydınlanma Çağı, İngiliz Aydınlanması, Rönesans, Reformasyon,Thomas More, Thomas Hobbes, John Locke, Newton.
Özet (Çeviri)
The thesis, named ?The Intellectual and Spiritual Origins of English Enlightenment?,intended to state the origins of the Enlightenment Movement in England. Theenlightenment movement, which became widespread by the efforts of bourgeoisie wasgrounded on the idea of ?a human being using his own reason?. The thinkers believedthat a human being can reach the reality and the truth by his own reason and theycreated an optimistic philosophy that attempted to promote freedom and equality. Thisoptimism also appeared in the aspirations to build the perfect society.The English enlightenment is an indicator of how the Renaissance and Reformationfollowed a different development in England. The political and social atmosphere, andthe democratization efforts brought along the new social order, culture, politics andphilosophy. The religious origins of the English Enlightenment can be extracted fromthe Reform movement in the continental Europe and in England. The church?sinsistence of superiority on the secular field coalesced with its degeneration within, andthe following reactions paved the way for freedom of belief and religion. The religiousand political movements in England were intermingled and the English Protestantism,especially Puritanism gave shape to the thinking of Enlightenment philosophers. Whenthe first university was established in the kingdom, it enlivened the intellectual milieu.Also the scientific environment and the exchange of thoughts between the island andthe continent furthered this development.The most important characters of the English literature, philosophy and the politicalthought of the time were Thomas More, Thomas Hobbes, John Locke and IsaacNewton. The enlightenment movement was co-developed by the English enlightenmentthinking and by the reactions to it, reached its climax in 18th century and was replacedby Romanticism movement at the end of the same century.Key WordsEnlightenment, Age of Enlightenment, English Enlightenment, Renaissance,Reformation, Thomas More, John Locke, Newton.