Katma Değer Vergisi'nde indirim ve iade uygulamaları (Avrupa Birliği ve Türkiye karşılaştırması)
Reduction and refund practices in value added tax (comparison between european union and Turkey),
- Tez No: 229045
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN BİLİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Tezde yer alan konular asağıdaki plan içerisinde incelenmistir.Birinci bölümde, öncelikle katma değer, katma değeri hesaplama yöntemleri, Katma DeğerVergisi'nin konusu, kapsamı, matrahı ve mükellefi gibi KDV ile ilgili temel kavramlaraçıklandıktan sonra vergi uyumlastırması konusunda genel bilgiler verilmistir. Dahasonra Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki iliski konusunda kısa bilgi verilmis olupbölümün sonlarına doğru AB ve Türkiye'ye iliskin olarak KDV ile ilgili istatistiksel verilerortaya konulmus ve değerlendirmeler yapılmıstır.?kinci bölümde, AB'de uygulanan ortak KDV sistemi, indirim ve iade mekanizmasıincelenmistir. Bu çerçevede, 6. direktif paralelinde AB'de KDV'nin konusu, mükellefi,matrahı, vergiyi doğuran olay, istisnalar, KDV oranları ve indirimler konularına yerverilmistir. Ayrıca KDV iadeleri ile ilgili 8. ve 13. direktifler incelenmistir. AB'ye üyeülkelerdeki mal hareketlerinde KDV konusuna değinildikten sonra bölümün sonlarına doğruAB'ye üye bazı ülkelerde uygulanan KDV indirim ve iade uygulamaları anlatılmıstır. ?kincibölümde AB ortak KDV sisteminin kapsamlı olarak açıklanmasının sebebi hem bu sistemitanıtmak hem de Türkiye'de uygulanmakta olan KDV sistemi ile karsılastırma yapmakiçin zemin hazırlamaktır.Üçüncü bölümde, 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu hükümleri paralelindeTürkiye'deki KDV uygulaması, indirim ve iade mekanizması incelenmistir.Son bölümde ise ülkemiz ile AB ortak KDV sisteminde yer alan indirim ve iadeuygulamaları karsılastırılmıstır. Burada amaç, farklılıkları tespit etmek, benzerlikleri ortayakoymak ve değerlendirmelerde bulunmaktır.Anahtar SözcüklerKDV ?adesi
Özet (Çeviri)
The subjects that are mentioned in the paper are reviewed according to the plan as isoutlined below:In the first part, the basic concepts about VAT; particularly the value added, methods tocalculate the value added, the subject, scope, category and taxpayer of Value Added Taxare explained, general information about the convergence and harmonization issues ofVAT related issues are is provided. Then the relation between Turkey and EuropeanUnion is mentioned and at the last part, statistical data about VAT is outlined andevaluations are made.In the second part, the general VAT system, discount and return mechanisms that arecurrently applicable in EU are reviewed. In this content, the scope, taxpayers, catagory, theevent that incurred the tax, exemptions, VAT rates and discounts in EU according to 6thdirective are mentioned. Also the 8th and 13th directives are reviewed in connection with theVAT return issue. Then VAT in commodity movements among the member countries of EUare reviewed. Finally, the VAT discount and return applications in some of EU membercountries are mentioned. The reason why the common VAT system explained is both tointroduce said system and also to provide a basis for comparing it with the VAT system thatis currently applied in Turkey.In the third part, the discount and tax return mechanisms that are currently applicable inTurkey according to the provisions of Value Added Tax Code numbered 3065 are reviewed.In the last part, the discount and return applications that appear in our country and in EUjoint VAT system are compared. Its objective is to specify the differences, to show thesimilarities and to make a final evaluation about the issue.Key WordsVAT Refund