Health and citizenship in Republican Turkey: An analysis of the socialization of health services in republican historical context
Cumhuriyet Türkiyesi'nde sağlık ve vatandaşlık: Sağlık hizmetlerinin sosyalleştirilmesinin tarihsel bağlamı içinde değerlendirilmesi
  1. Tez No: 229055
  2. Yazar: ASENA GÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE BUĞRA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Türk İnkılap Tarihi, Health Care Management, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 609
Özet
Bu tezde, 1961 yılında başlatılan sağlık hizmetlerinin sosyalleştirilmesine odaklanılarak Türkiye sağlık sistemine dair bir değerlendirme sunulmaktadır. Tarihsel analiz, sosyal politika ve vatandaşlıkla ilgili soruları refah rejimi tipolojileri ve sağlık sistemleri bağlamında ele alan bir kuramsal çerçeveye dayanmaktadır. Tezde ayrıca Türkiye'de sınıf ve devletin analizine yönelik kuramsal değerlendirmelerden de yararlanılmıştır.Türkiye'deki parçalı sağlık sistemi, sağlık hizmetlerinden yararlanma ve vatandaşlık bağlamında bir hiyerarşi yaratmıştır. Devlet, farklı sosyal güvenlik sistemleri aracılığıyla vatandaşlarıyla farklı ilişkiler kurmuş, onları devlete olan yakınlıklarına ve istihdam konumlarına göre ayırmıştır. Bu eşitsiz sistem içerisindeki sorunlar ve sistemi değiştirme yönünde son dönemde atılan adımlar bu tezin hareket noktasını oluşturmaktadır. Tezde, 27 Mayıs darbesinden sonra, 1961'de başlatılan sağlık hizmetlerinin sosyalleştirilmesi projesi üzerine odaklanılmaktadır; ama Cumhuriyet dönemi boyunca Türkiye'de izlenen sağlık politikalarına dair kapsamlı bir tablo sunularak, sağlık sektöründeki reformla ilgili son tartışmaların daha iyi kavranmasını sağlayacak tarihsel bir arka plan da çıkarılmaktadır.Sağlık hizmetlerinin sosyalleştirilmesi aracılığıyla, maddî durum, istihdam konumu, bölge, etnisite ya da kır/kent ayrımı olmaksızın herkese, gerek koruyucu gerekse tedavi edici sağlık hizmetleri sunulacaktı. Ne var ki, sosyalleştirme projesiyle aynı anda gelişen, formel sektördeki vatandaşlara sağlık hizmeti sunan eşitsiz korporatist sistem yüzünden sağlık hizmetlerinin sosyalleştirilmesi Türkiye'nin genel sağlık sistemi olarak yerleşemedi.
Özet (Çeviri)
This thesis presents an evaluation of the Turkish health system by focusing on the socialization of health services undertaken in 1961. The historical analysis is situated within a theoretical framework that addresses the questions pertaining to social policy and citizenship through the analysis of welfare regime typologies and health care systems. The thesis also draws on the theoretical contributions to the analysis of state and class in Turkey.The fragmented health care system in Turkey created a hierarchy of access and accordingly citizenship. By means of different security systems the state established differential relationships with its citizens, dividing them along the lines of their affinity with the state and their employment status. The problems within this inegalitarian system and the current attempts at its modification constitute the starting point of this thesis. Although the study focuses on the attempt at the socialization of health services undertaken in 1961, after the military intervention of 27 May 1960, it will present a comprehensive picture of the Turkish health system in the Republican period with a view to providing the historical background against which the current debate around health sector reform can be better understood.Through the socialization of health services everyone, without any distinction in terms of economic power, status in employment, region, ethnicity, and rural/urban divide would be provided health service, both preventive and curative. However, the efforts to establish socialization of health services as the health system of Turkey has failed mainly due to the simultaneous development of inegalitarian corporatist system which provides medical coverage to those in the formal sector.