Küresel yönetişim kapsamda uluslararası göç: Rohingya mülteci krizi örneği
Global governance of international migration: A case study of Rohingya refugee crisis
- Tez No: 656671
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF ÖZER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 252
Özet
Göç, insanların farklı nedenlerle kendi yerlerinden ayrılmaları gereken durumu ifade eden bir olgudur. Küresel göç yönetişimi, devletleri ve diğer aktörlerin göçmenlere verdiği yanıtları düzenleyen ve kolaylaştıran normlar ve organizasyonel çerçeveler kümesidir. Bu çalışmanın odak noktasında yer alan Rohingya göç krizi; küresel göç yönetişimi ve uluslararası göçün koordinasyonu ve sorunların çözümü açısından hem fırsatlar hem de zorluklar sunmaktadır. Myanmar'ın Rakhine eyaletinden yaşayan ve bir Müslüman azınlık olan bilinen Rohingyalılar, genellikle dünyada işgal altında olan en büyük azınlık grubuyken aynı zamanda en büyük devletsiz topluluk olarak da bilinmektedir. Bu azınlık grubu Myanmar yetkileri tarafından ise ülkelerine yasa dışı göç eden bir topluluk olarak görülmektedir. Bölgede Myanmarlı devlet destekli zulüm ve soykırıma maruz kalan ve vatandaşlıkları reddedilen Rohingya azınlıklarının kimisi hayatta kalabilmesi için komşu ülke olan Bangladeş'e sığınırken, kimisi deniz yoluyla Endonezya, Malezya ve Tayland'a kaçmak zorunda kalmaktadırlar. Zira bu insanların büyük bir kısmı Bangladeş'e sığınmaktadır. Günümüzde resmî açıklamalara göre; Myanmar'dan Bangladeş'e sığınan ve burada kurulan kamplarda yaşayan Rohingyalıların sayısı 1 milyonu aşmış durumdadır. Ancak Rohingyalıların yaşadığı kamplarında gerekli sağlık hizmetlerin olmaması, yeterli barınağın bulunmaması, düzenli eğitim sistemin olmaması, gıda, güvenlik ve sıhhî tesisatın eksik olması, bu bölgede bir insanlık dramının yaşanmasına yol açmaktadır. Bu çalışmanın amacı; küresel yönetişim kapsamında Rohingya mülteci krizini bilimsel açıdan incelemek ve sorunlara çözüm önerileri getirmektir. Bu kapsamda; Rohingya etnik toplumunun kökenleri araştırılmış, Bangladeş'te yer alan Rohingya kamplarında kalanlara yönelik uluslararası ölçekte göç yönetimi analiz edilmiş, bu süreçte Türkiye Cumhuriyeti ve Türk sivil toplum kuruluşlarının oynadığı rol incelenmiş ve bu mültecilerin mevcut yaşam koşulları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Migration is a phenomenon that expresses the situation that people should leave their places for different reasons. Global migration governance is a set of norms and organizational frameworks that regulate and facilitate the responses of states and other actors to immigrants. Rohingya migration crisis, which is at the focal point of this study; it offers both opportunities and challenges in terms of global migration governance and international migration coordination and solution of problems. The Rohingya, a Muslim minority from Myanmar's Rakhine province, is often being called 'the world's most persecuted ethnic group' and largest stateless community in the world. Myanmar's authority treats them as illegal Bengali immigrant. Due to the state sponsored persecution, widespread discrimination and denying their citizenship, this minority group has been crossing Myanmar border afoot and entering into Bangladesh, while others by sea to reach Indonesia, Malaysia, and Thailand to escape their life. Bangladesh is the biggest host country of Rohingyas where 1 million above refugees are living now. In the refugee camps of Bangladesh, they are also vulnerable due to lack of proper health care system, shelter, education, food, security and sanitation. Global migration governance presents with both opportunities and challenges in terms of coordination, humanitarian support and responsibility. The aim of this study is to explore the origin of Rohingya ethnic community. In this context; The origins of the Rohingya ethnic communities researched, has been managing migration analysis on an international scale for the rest of the located Rohingya camps in Bangladesh, the Republic of Turkey in this process and examined the role that Turkey played by civil society organizations and the refugees were evaluated current living conditions.