Türkiye'yi turizm açısından tanıtıcı internet sitesi tasarımı
Design of an internet site supposed to promote Turkey in the field of tourism
  1. Tez No: 229119
  2. Yazar: BAYRAM BARIŞ KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. NAMIK KEMAL SARIKAVAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
?nternet ve bilgi teknolojilerinin kullanımındaki hızlı gelismeler, turizm endüstrisininyapısında ve isleyisinde önemli değisimlere yol açmaktadır. Ülkeler daha çok turizmgeliri elde etmek ve tanıtımlarını daha etkili yapabilmek için internetin sunduğuolanaklardan faydalanmaktadırlar. Türkiye'de de turizm tanıtımı konusunda son yıllardaönemli adımlar atılmasına rağmen internet ortamında yeterli tanıtımın yapılmadığıgözlenmektedir. Türkiye'nin tarihi, turistik ve kültürel tanıtımında diğer mecralarıntamamlayıcı unsuru olarak internetin etkin bir biçimde kullanılması, daha büyükkitlelere ulasılması açısından önemlidir. Bu bağlamda Türkiye'nin turizm tanıtımınakatkıda bulunmak amacıyla tez çalısmasının konusu ?Türkiye'yi Turizm AçısındanTanıtıcı ?nternet Sitesi Tasarımı? olarak belirlenmistir.?Türkiye'yi Turizm Açısından Tanıtıcı ?nternet Sitesi Tasarımı? konulu arastırmanınbirinci bölümünde, turizme iliskin genel bilgiler aktarılmıs; turizmin ne olduğu,ülkemizde ve dünyada hangi süreçlerden geçerek gelistiği ve bu gelisim süreciiçerisinde olusan turizm çesitlendirmeleri ele alınmıstır. ?kinci bölümde turizm tanıtımasamaları ve mecraları incelenerek Türkiye ve Türkiye'nin hedef kitlesi durumundaolan ülkelerin turizm tanıtım etkinlikleri irdelenmistir. Üçüncü bölümde internetteturizm sektörünün etkinlikleri ele alınarak ülkelerin turizm tanıtım sitelerinin içerik vetasarımları incelenmistir. Dördüncü bölümde Türkiye'deki turizm olanaklarıarastırılmıs, besinci bölümde ise önerilen uygulama çalısmaları yapılmıstır. Yükseklisans tezi sonucunda elde edilen veriler sonuç bölümünde ortaya konmustur.Anahtar SözcüklerTürkiye, turizm, tanıtım, tanıtım mecraları, internet.
Özet (Çeviri)
The rapid developement at the usage of internet and information technologies causesimportant structural and functional transformation at the sector of tourism. Countriestake the advantage of internet in order to make more effective promotion and bettertouristic profit, at the moment. It is evident that, although important steps taken ontouristic promotion of Turkey, the promotion at the world wide web is not beingsufficiently executed. The effective usage of internet as a complimentary within otherdomains for the historical, touristic and cultural promotion of Turkey, is important inorder to attain a larger mass. In this respect, in order to contibute to the tour isticpromotion of Turkey, the title of the thesis is decided to be `Design of an internet sitesupposed to promote Turkey in the field of torism?.In the first chapter of the research entitled as `Design of an internet site supposed topromote Turkey in the field of tourism?, general informatin ragarding tourism afterbeing given, the definiton and development process of tourism in Turkey and on theglobe are being noted as well as the touristic variations resulted from such processes. Inthe second chapter, while touristic promotion phases and domains are studied, thepromotin activities of the countries being considered within the target group of Turkeyare investigated. In the third chapter, activities of tourism sector within internet arementioned as well as the contents and designs of touristic promotion sites of countriesare studied. In the forth chapter touristic opportunities in Turkey are researched whileapplication works are put forward in the fifth. The data released at the end of the M.F.A.thesis, are exposed in the conclusion.Key WordsTurkey, tourism, promotion, promotion domains, internet.