Yetişkin kanser hastalarının kansere tepkileri
Reactions of adult cancer patients who had got cancer diagnosis
  1. Tez No: 229126
  2. Yazar: M. MELİS ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN TOMANBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışma kanser tanısı alan yetişkin kanser hastalarının belirlenmiş değişkenlerdoğrultusunda kansere tepkilerini saptamak amacıyla yapılmıştır. Hangi değişkenlerintepkileri olumlu ya da olumsuz etkilediğine yönelik sonuçlar elde edilmiştir. Elde edilensonuçların, psikososyal desteğe gereksinimi olan kanser hastalarına yapılacakmüdahalelerde, uygun yaklaşımların belirlenmesine yardımcı olacağı düşünülmektedir.Araştırma, kanser tanısı alalı en fazla bir yıl olmuş yetişkin 100 kadın ve 100 erkekhasta ile İlişkisel Tarama Modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Değişkenleritanımlamaya yönelik bir anket formu oluşturulmuş ve ölçme aracı olarak da KansereTepki Tarzı Ölçeği (KTTÖ) kullanılmıştır. İstatistiksel analiz, normal dağılım gösterenverilerde varyans analizi ve t testi, normal dağılım göstermeyen verilerde ise KruskalWallis Testi ve Mann Whitney U Testi ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis was prepared to set the reactions of adult cancer patients through definedvariables who got cancer diagnosis. It has been examined and concluded which variableeffects patients' reactions in a positive or negative way. It is thought that conclusionsand reflections will be helpful to define the appropriate approach for the cancer patientswho need psychosocial support.This research was done by using Relational Scanning Model on 100 male and 100female adult patients who got cancer diagnosis at most one year ago. A questionnairewas prepared to identify the variables, and the Scale of Reaction Style to Cancer(SRSC) was used for the measurement. Statistical analysis was performed with varianceanalysis and t-test in variables with normal distribution and Kruskal Wallis test andMann Whitney U test were used in variables with abnormal distribution.