Bulgaristan Menkul Kıymetler Borsası ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda haftanın günü etkisi: Karşılaştırmalı bir uygulama
The day of the week effect in Bulgarian Stock Exchange and Istanbul Stock Exchange: Comparative application
  1. Tez No: 229127
  2. Yazar: SEZGİN SEYFULOV ALİEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAHA KARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Sermaye piyasalarının etkinliği konusunda finans kuramında yapılan çalışmalarsonucunda bilgi etkinliğini temel alan Etkin Piyasa Hipotezi geliştirilmiştir. Etkin piyasa?menkul kıymet fiyatlarının mevcut bütün bilgiyi yansıtması? olarak tanımlamaktadır.Eğer her türlü bilgi piyasaya aktarılmış ve yatırımcılar tarafından değerlendirilmiş ise,herhangi bir anda hisse senedinin cari fiyatı gerçek değerine eşit olmalıdır. Bu durumdatemel analiz yöntemlerinden ve geçmiş fiyat verilerinden yararlanılarak, hisse senediningerçek değerini hesaplamaya ve piyasada düşük ya da yüksek değerlenmiş hissesenetlerini bulmaya çalışmanın hiçbir anlamı kalmamaktadır.Öte yandan etkin piyasa hipotezine göre haftanın günleri arasında istatistikselolarak önemli düzeyde getiri farklarının bulunmaması gerekmektedir. Anck yapılanbirçok araştırma hipotezin tersine bazı günlerin diğerlerine göre sistematik bir şekildenegatif veya pozitif getiri sağladığını dolayısıyla hisse senedi fiyatlarında mevsimseltrendlerin varlığını göstermiştir. Finans literatüründe ?haftanın günü etkisi? olarakbilinen bu dönemsellik, hisse senedi piyasasında haftanın günleri arasında ortalama getirifarklarının olması durumunu ifade etmektedir. Bu bulgu hiç kuşkusuz etkin piyasalarhipotezinde bir anomaliye işaret etmektedir.Genel olarak anomali, ??bir çelişki?; ?deneysel bir istisna?; hipotez ilebağdaşmayan ve prensiplerle çelişen bulgudur. Eğer deneysel bir bulgunun teori ileaçıklanması için makul olmayan varsayımlar yapmak gerekli ise, söz konusu bulguanomali olarak değerlendirilebilir. Haftanın günü etkisi etkin piyasa hipotezi ilebağdaşmadığından finans literatürde bir anomali olarak anılmaktadır.Neden haftanın günleri arasında getiri farkları bulunmaktadır? İşte bu soru bilimadamlarının ilgisini uzun zamandır çekmekte ve birçok araştırma yapmalarına sebepolmaktadır. Bu olgu hakkında birçok olası nedenin ileri sürülmüş olmasına ve oldukçavgüçlü bulguların bulunmuş olmasına rağmen haftanın günü anomalisi günümüze kadarhalen tam anlamıyla gün ışığına çıkartılmış değildir.Bu tezin amacı İMKB ve BMKB'de haftanın günü etkisinin araştırmaktır. Buamaç doğrultusunda ?sıfır hipotezi? (haftanın günleri arasında getiri açısından anlamlıbir fark yoktur) ve ?alternatif hipotez? (getiri açısından en az bir günün getirisi anlamlıbir şekilde diğerlerinden farklıdır) test edilmiştir. Sıfır hipotezinin reddi halinde alternatifhipotez kabul edilecek ve haftanın günü etkisinin varlığı kabul edilmiş olacaktır. Sıfırhipotezinin kabulü halinde ise haftanın günleri arasında istatistiksel olarak ortalamagetiri farkı olmadığı, başka bir değişle haftanın günü etkisinin varlığı reddedilecektir.17 Ekim 2000- 31 Aralık 2006 aralığında İMKB-100 ve Sofix (BMKB)endeksleri günlük kapanış değerleri kullanılarak haftanın günleri arasında ortalama getiriözellikleri incelendiği gibi haftanın günü etkisinin devamlılığını test etmek amacıylaörneklem yıllık bazda altı alt döneme bölünerek yıllık bazda da analiz yapılmıştır.Araştırma sonuçlarına göre IMKB-100 endeksinde en yüksek ortalama getiriye sahipgün perşembe olmuştur. Bu ortalama getirilerden perşembe günkü ortalama getirinin .01düzeyinde anlamlılıkla sıfırdan faklı olduğu, cuma günkü ortalama getirinin ise .05düzeyinde anlamlılıkla sıfırdan farklı olduğu görülmüştur. SOFIX endeksinde en düşükortalama getirinin perşembe gününe ait olduğu, onu pazartesi, salı ve cuma günlerininortalama getirilerinin izlediği görülmektedir. SOFIX endeksinde en yüksek ortalamagetiriye sahip gün çarşamba olmuştur. Bu ortalama getirilerden cuma günkü ortalamagetirinin .01 düzeyinde, çarşamba günkü ortalama getirinin ise .05 düzeyindeanlamlılıkla sıfırdan farklı olduğu görülmektedir.Analiz sonuçları, 2000-2006 boyunca İMKB-100 endeksinin ortalamagetirilerinde, haftanın günleri bakımından 0,10 hata payıyla anlamlı bir farklılıkolduğunu göstermektedir(F(4-1405)=2,369, p.10). Yani, bu dönem boyunca SOFIX endeksiningetirileri haftanın günlerine bağlı olarak istatistiksel olarak anlamlı bir değişiklikgöstermemektedir.İMKB için alternatif hipotezin kabulü, başka bir deyişle haftanın günlerinindeğişik miktarda ortalama getiri sağlaması yatırım stratejisi geliştirmeye olanaksağlamaktadır. Ortalama getirinin en düşük olduğu pazartesi ve salı günleri alım yapıportalama getirinin en yüksek olduğu perşembe ve cuma günleri satmak yatırımcılarapiyasa ortalaması üzerinde kar sağlayabilir. Öte yandan BMKB'de sıfır hipotezi kabuledildiğinden bu tür yatırım stratejileri geliştirmek rasyonel değildir.
Özet (Çeviri)
At the end of studies that conducted in finance theory about efficiency of capitalmarkests, Efficient Market Hypothesis, which is based on knowledge efficiacy, has beendeveloped.Efficicent market is defined as ? fully reflection of all existing knowledge by stockquotations?. If all types of knowledge has been transferred to the market, and evaulatedby the investors, then current price of a stock certificate must be equal to its real price atany given moment. In such a situation, there is no meaning at calculating real value of astock certificate and trying to figure out cheap or overpriced stock certificates by usingbasic analysis methods and the data provided from past prices.On the other hand,according to efficient market hypothesis,there should not bestastistically significant difference in terms of earnings yield among days of the week.However, many studies that have been conducted have shown that contrary to thehypothesis,some days provide negative or positive earnings yield sytematically, andaccordingly there are seasonal trends on stock certificate prices. This periodicty knownas ?day-of- the-week effect? in the finance literature conveys a situation in which thereare average differences among days of the week in terms of earnings yield. This findingcertainly points out an anomaly in the efficient market hypothesis.Anomaliy in general is ? a contradiction?; ?an experimental exception?; a finding that isnot compatible with the hypothesis and conflicts with the principles. If an unreasonableassumption needed to be made in order to explain an experimental finding with a theory,the said finding can be called as anomaly. Since The day-of- the-week effect is notcompetible with efficient market hypothesis, it is mentioned as an anomaly in financeliterature.Why there are earnings yield differences among days of the week? This very questionhas taken attention of scholars for along time, and caused them to make a lot ofviiiresearches. In spite of many probable reason have been put forward, and disvorery ofquite strong findings day-of-the week anomaly has not been explained completely yet.The purpose of this dissertation is to investigate effect of day-of-the week on IMKB andBMKB. In accordance with this purpose ?null hypothesis? (there is no significantdifference among days of the week in terms of earnings yield) and ?alternativehypothesis? has been tested. İf the null hypothesis is rejected the alternative hypothesiswill be accepted, and existence of day-of-the week will be proven. İf the null hypothesisis accepted, it will be clear that there is no average earnings yield difference among daysof the week statistically, in other words existence of the effect of day of the week will berejected.Using daily closing values of IMKB-100 and Sofix (BMKB) indices during the period of17 September 2000-31 December 2007, average earnings yield among days of the weekexamined. Additionally in order to test continuity of day-of-the-week effect the samplinghas been dived into six sub term in annual basis, so analysis at annual basis has beenconducted as well. According to the results the day that brings the highest averageearnings yield in IMKB-100 index is Thursday. It has been understood that out of thisaverage earnings yields, Thursday average is different from zero with a significancelevel of .01, and average earnings yield of Friday is different from zero with asignificance level of .05. In SOFIX index the day with the lowest average earnings yieldis Thursday followed by average earnings yield of Monday, Tuesday, and Friday. InSOFIX indexthe day with the highest average earnings yield is Wednesday.It has beenunderstood thatout of these average earnings yield the average of Friday is statisticallydifferent with a significance level of .01 while the averahe of Wednesday is statisticallydifferent from zerowith a significance level of .05.Result of the analysis show that regarding with days of the week there is a significantdifference with a margin of error of 0,10 in average earnings yield of IMKB-100 from2000 to 2006 (F(4-1405)=2,369, p>.10). That means, during this period earnings yield ofIMKB-100 showed a statistically significant difference depending on days of the week.In other words, when average earnings yiels are examined different earnings yields havebeen provided on different days during this period in IMKB. During the same periodaverage earningd yield of SOFİX does not show a significant diffierence (F (4-1385)=1,048, p>.10). That means, during this period earnings yield of SOFIX showed nostatistically significant difference depending on days of the week.Acceptance of the alternative hypothesis, in other words that different days of the weekprovides different average earnings yields, gives opportunity to develop investmentstrategy. Purchasing on Monday and Tuesday which average earnings yield is the lowestand seeling on Thursday and Friday which average earnings yield is the highest mightprovide a profit that is higher than market average. On the other hand, since the nullhypothesis is accepted for the BMKB, it is not rational to develop investment strategiesof this kind.Key