The impact of the exchange of populations on the social and economic life of the city of Adana
1923 nüfus mübadelesinin Adana şehrindeki sosyal ve ekonomik etkileri (1875-1927)
- Tez No: 229136
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELTEM TOKSÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Türk İnkılap Tarihi, Sociology, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışma Türkiye ve Yunanistan arasında 1923'te gerçekleşen Nüfus Mübadelesinive onun Adana şehri üzerindeki sosyal ve ekonomik etkilerini incelemektedir. Bu çalışmaAdana şehrinin Nüfus Mübadelesi öncesi ve sonrasında, 1830-1927 yılları arasında,ekonomik ve sosyal hayatının karşılaştırılmasını sunmaktadır. Ayrıca bu çalışma NüfusMübadelesinin Türk kamuoyundaki etkilerini, özellikle Türkiye Büyük MilletMeclisi'nin ve Türk medyasının Nüfus Mübadelesine yaklaşımlarını incelemektedir
Özet (Çeviri)
This study investigates a particular phenomenon, the Exchange of Populationsbetween Greece and Turkey in 1923 and its impact on the social and economic life of thecity of Adana. It proposes the comparison of the economic and social life of the citybefore and after the Exchange of Populations, between the years of 1830-1927. It alsofocuses on the repercussions of the Exchange of Populations on the Turkish public; itparticularly examines the approach of the Turkish Grand National Assembly and Turkishmedia to the Exchange of Populations issue.