The economic impact of the 1923 Greco-Turkish population exchange upon Turkey
1923 Türk-Yunan nüfus mübadelesi?nin Türkiye üzerine iktisadi etkileri
  1. Tez No: 227768
  2. Yazar: AYTEK SONER ALPAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Tarih, Economics, History
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
The Convention Concerning the Exchange of Greek and Turkish Populations signed on January 30, 1923 at Lausanne resulted in the first compulsory population exchange under the auspices of an international organization, namely the League of Nations. The Greco-Turkish Population Exchange marked a turning point for Greece and Turkey with regard to its demographic, social, political and economic effects. Although the multifaceted effects of the Exchange upon Greece have been extensively studied by the scholars of different disciplines, the Turkish scholarship is very limited in terms of documenting and analyzing the role of this event in the history of modern Turkey. The present study aims to fill this gap by assessing the economic effects of this event upon Turkey.This thesis fulfils the above task by examining the transformation of the basic sectors in the Turkish economy during the post-Exchange period. We argue that the Population Exchange had significant effects upon the Turkish economy. For example, in the agricultural sector the capitalist property relations on land were reinforced and the production patterns in certain agricultural crops were subject to a considerable degree of change. As far as the industry is concerned, the production of certain commodities deteriorated due to the rising competition between Turkey and Greece over the manufactured goods. The worsening international economic conditions exacerbated the effects of this competition upon the Turkish economy. Lastly, with the transfer of the Anatolian Greek merchants to Greece, Anatolia's commercial links with foreign markets weakened much to the detriment of the Turkish economy. The intermediary position of the Greek merchants was gradually substituted by the newly-emerging Turkish mercantile bourgeoisie after the Exchange.This thesis consists of five chapters. Chapter 1 introduces the subject and provides a survey of the related literature. Chapter 2 examines the effects of the Exchange upon agriculture and land tenure system. Chapter 3 is designed to evaluate the transformation of the industrial base inherited from the Ottoman Empire by certain factors including the Exchange. Chapter 4 deals with the effects of the transfer of the Anatolian Greeks and the arrival of the refugees upon the commerce. Chapter 5 presents general and specific conclusions in the light of previous chapters.
Özet (Çeviri)
30 Ocak 1923 tarihinde Lozan?da imzalanan Türk ve Yunan Halklarının Mübadelesine İlişkin Sözleşme uluslararası bir örgütün, Milletler Cemiyeti?nin yönetiminde gerçekleşen ilk zorunlu nüfus mübadelesi ile sonuçlandı. Türk-Yunan Nüfus Mübadelesi, demografik, toplumsal, siyasi ve iktisadi etkileri açısından Türkiye ve Yunanistan için bir dönüm noktası teşkil etti. Mübadele?nin Yunanistan?a olan çok yönlü etkisi farklı disiplinlerden bilim insanları tarafından geniş biçimde çalışılmış olmakla birlikte Türkiye?de bilimsel çalışmalar bu olayın modern Türkiye tarihindeki rolünün belgelenmesi ve tahlili açısından çok sınırlıdır. Şu anki çalışma, söz konusu olayın Türkiye?ye olan iktisadi etkilerini değerlendirerek bu boşluğu doldurmayı hedeflemektedir.Bu tez yukarıdaki amacı Türkiye ekonomisindeki temel sektörlerin Mübadele-sonrası dönemde geçirdiği dönüşümü inceleyerek gerçekleştirmektedir. Nüfus Mübadelesi?nin Türkiye ekonomisi üzerinde anlamlı etkilerde bulunduğunu iddia ediyoruz. Örneğin, tarımsal sektörde toprak üzerinde kapitalist mülkiyet ilişkileri güçlenmiş, belli tarımsal ürünlerin üretim kalıpları önemli ölçüde değişime uğramıştır. Sanayi açısından, belli metaların üretimi Türkiye ve Yunanistan arasında mamul mallar üzerindeki rekabet nedeniyle geriledi. Kötüleşen uluslararası iktisadi şartlar bu rekabetin Türkiye ekonomisi üzerindeki olumsuz etkilerini artırmıştır. Son olarak, Anadolulu Rum tüccarların nakli sonucu Anadolu?nun yabancı piyasalar ile ticari bağlantıları Türkiye ekonomisinin zararına zayıflamıştır. Mübadele sonrası, Rum tüccarların aracı konumları ise yeni ortaya çıkan Türk ticaret burjuvazisi tarafından tedrici biçimde doldurulmuştur.Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. 1. Bölüm, konuya bir giriş yapmakta ve ilgili literatürü incelemektedir. 2. Bölüm, Mübadele?nin tarım ve toprak sistemi üzerindeki etkisini incelemektedir. 3. Bölüm, Osmanlı İmparatorluğu?ndan devralınan endüstriyel temelin Mübadele?yi de içeren bir dizi faktör tarafından belirlenen dönüşümünü incelemek üzere tasarlanmıştır. 4. Bölüm, Anadolu Rumlarının nakli ve mübadillerin gelişinin ticaret üzerine olan etkilerini ele almaktadır.