Marka iletişiminde ticari karakterler: ' vadaa' worldcard ve ' blue lion' - post bank örnek olayı
Trade character in brand communication ' vadaa' - worldcard and ' blue lion '- postbank case studies
  1. Tez No: 229187
  2. Yazar: ÖZLENEN HALIÇINARLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURAY TOKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Advertising, Communication Sciences
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Ticari karakterlerin, marka iletişimi içerisindeki yerlerine, fonksiyonlarına odaklanan bu çalışmada, ticari karaktere sahip markaların marka iletişimlerine bu karakterleri nasıl yerleştirdikleri, yerleştirme süreçlerini sorgulamak amaçlanmıştır.Araştırmada, Türkiye'de Worldcard ticari karakteri Vadaa ile Hollanda'da Postbank ticari karakteri Blue Lion'ın marka iletişim yollarından birisi olarak kullanılma süreçleri incelenmiştir. İki örnek olay incelemesinde, her iki markanın iletişim uzmanları ile derinlemesine görüşme yapılmış ve belge incelemesine dayalı veri toplama yöntemi ile her iki ticari karakterin marka iletişimindeki yerinin sorgulanması hedeflenmiştir.Araştırma sonucunda, Türkiye ve yurtdışındaki ticari karaktere sahip her iki markanın ticari karakter kullanmaya karar verme süreçleri, ticari karakter kullanmanın markaya sağladığı faydalar, ticari karakter yönetimi ile marka iletişiminin birbiriyle ilişkisi ile ilgili bilgiler edinilmiştir. Bu bilgilerin, ticari karakter ve marka iletişim yolları ile ilişkili diğer çalışmalara faydalı olacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Thesis aims to focus on the mission of trade character within brand communication as well as the process of this positioning.Thesis composed underneath evaluates the timespan of the usage of Worldcard Vadaa trade character and the Netherlands Postbank Blue Lion trade character as a tool of brand communication. Brand / Advertising Managers of both brands are interviewed and also data analyzing is used to identify these trade characters as members of their brand?s communication tools for the case study.Thesis magnifies the duration for a decision to position a trade character for two brands, points out the advantages obtained by supplying such a tool and emphasizes the relation between brand communication and trade character in general. Prospect similar assignment owners will benefit this detailed study which is actually a unique kind of its own.