Kurumsal itibarın ölçümü: Türkiye'ye yönelik ölçek geliştirme çalışması
Measuring corporate reputation: A research on developing a measurement tool for Turkey
- Tez No: 229186
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ATIF BİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Türkiye'de yapılan itibar araştırmalarında ölçekler, ulusal boyutta gerçekleştirilmiş keşifsel araştırmalara değil, yazında bulunan ve yurtdışında kullanılan itibar kriterlerine dayandırılmaktadır. Bu araştırma, Türkiye'de gerçekleşen ve gerçekleşecek itibar araştırmalarında bu boşluğu doldurmayı; Türkiye'de yaşayan ve Türk izleyici kitlesini oluşturan bireylerin ?itibarlı şirket? tanımlamalarını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bir başka deyişle amaç, kurumsal itibarı Türkiye'de, genel halk-tüketici perspektifinden ölçebilecek bir araç geliştirmektir. Bu aracı oluşturabilmek için kurumsal itibarı oluşturan öğeleri anlamak gerekmektedir.Araştırma iki aşamada gerçekleştirilmiştir. İlk aşamada, genel tüketicinin itibar kavramına yüklediği anlamlar ile kurumsal itibarı oluşturan ve gelişimini etkileyen unsurların neler olduğuyla ilgili genel bir çerçeve çizmek üzere fokus gruplar oluşturulmuştur. İkinci aşamada anket tekniğiyle araştırmanın ilk aşamasında elde edilen bulgular daha büyük bir örneklemle test edilmiş, buna ek olarak itibarı oluşturan etkenlerin bu oluşumdaki rolleri araştırılmıştır.Yapılan faktör analizinde itibarı etkileyen 6 faktör olduğu ve bu faktörleri 26 değişkenin oluşturduğu ortaya çıkmıştır. Bu faktörler; Güven, İş Ortamı, Sosyal Sorumluluk, Yenilikçilik ve Liderlik, Bilinirlik ve Hedef Kitleye Yakınlıktır.
Özet (Çeviri)
The reputation research conducted in Turkey is based on the literature and the reputation scales which are developed abroad, instead of explorative research realized in this country. This research attempts to fill this gap and aims at discovering the ?reputation? and ?reputable company? understandings of people living in Turkey. In other words, the aim is to develop a scale that might measure corporate reputation from the Turkish public and consumer perspective. In order to develop such a scale, it is important to find out the attributes that constitute corporate reputation.The research has been realized in two stages. The first stage has been the focus group stage, which were an opportunity to sit down with people and have them talk about the meanings they assign to reputation, the attributes that affect corporate reputation. The subsequent stage has been the survey stage, in which the findings of focus groups were tested with a larger sample group and the importance of each factor that plays a role in the evaluating a company?s reputation.In the factor analysis, 6 factors, formed of 26 variables, have been found to be affective. These factors are, the Trust, Workplace Environment, Social Responsibility, Innovativeness and Leadership, Awareness and the Connection with the Target Audience, with the order of importance.