İngiliz fikir gazeteleri'nin Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne adaylık sürecine bakışı (1999 Helsinki ve 2004 Brüksel zirveleri)
British quality newspapers? perception of Turkey?s European Union candidacy process (1999 Helsinki and 2004 Brussels summits)
  1. Tez No: 229212
  2. Yazar: SİBEL BAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEÇİL BANAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Uluslararası İlişkiler, İletişim Bilimleri, Journalism, International Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Basın ve Yayın Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne adaylık sürecinin İngiliz Fikir Gazeteleri'ne nasıl yansıdığını ortaya koymaktır. İçerik analizi yönteminin uygulandığı araştırmanın süreç açısından örneklemini 10-11 Aralık 1999 Brüksel ve 16-17 Aralık 2004 Helsinki Zirveleri oluşturmaktadır. Helsinki Zirvesi'nde Türkiye'ye adaylık statüsü tanınmış ve Brüksel Zirvesi'nde Türkiye ile 3 Ekim 2005 tarihinde müzakerelere başlanması kararı alınmıştır. Bu örneklem çerçevesinde, İngiliz Fikir Gazeteleri'nde, Helsinki Zirvesi'nin yapıldığı 10-11 Aralık 1999 tarihleri ile bu tarihlerin 7 gün öncesinden başlayan (3-9 Aralık) ve 7 gün sonrasına kadar olan (12-18 Aralık) yayınlarında, Türkiye'nin üyelik süreci hakkında yayınlanan haberler ile Brüksel Zirvesi'nin yapıldığı 16-17 Aralık 2004 tarihleri ile bu tarihlerin 7 gün öncesinden başlayan (9-15 Aralık) ve 7 gün sonrasına kadar olan (18-24 Aralık) yayınlarında, Türkiye'nin üyelik süreci hakkında yayınlanan konuyla ilgili haberler içerik analizi yöntemi ile incelenmiştir. Çalışmanın, İngiliz Basını'ndaki Fikir Gazeteleri'nin tümünü kapsamasından ötürü, çalışmanın evrenini oluşturan gazeteler, aynı zamanda çalışmanın örneklemini de oluşturmaktadır.Çalışma kapsamında incelenen gazetelerin konuyla ilgili haber içerikleri, Helsinki ve Brüksel Zirveleri Dönemleri'nde ?Türkiye'nin adaylık sürecine yönelik destek ve umut içeren anlatımlar? ve ?Türkiye'nin adaylık sürecine yönelik karşıt anlatımlar? olmak üzere iki başlık altında değerlendirilmiştir.Yapılan araştırma sonucunda, çalışma kapsamında incelenen Brüksel ve Helsinki Zirve Dönemleri'nde İngiliz Fikir Gazeteleri'nde Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üyelik süreci ile ilgili yer alan haber içerikleri incelendiğinde, Gazeteler'de, konuyla ilgili olarak Brüksel Zirvesi Dönemi haber içeriklerinin, Helsinki Zirvesi'ne oranla çok daha yoğun olarak yer bulduğu saptanmıştır. ?Karşıt anlatımlar? ve ?Destek ve Umut İçeren Anlatımlar? kapsamında bir değerlendirme yapıldığında ise, her iki Zirve Dönemi'nde de karşıtlık içeren anlatımların, destek ve umut içerikleri anlatımlara göre çok daha yoğun olarak haber içeriklerinde yer bulduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to analyse the reflections of Turkey?s European Union Candidacy process on the British Quality Newspapers by applying content analysis method. The sample of this research in terms of the process is the 10-11 December 1999 Brussels and 16-17 December 2004 Helsinki Summits. Turkey?s Candidacy for European Union is declared in Helsinki Summit and in Brussels Summit, the date of 3 October 2005 is determined for initiating the membership negotiations with Turkey. In the context of this sample, the news regarding the Turkey?s Candidacy for EU published at the dates of the two Summits - 10-11 December 1999 Brussels and 16-17 December 2004 Helsinki - and seven days before and after each summit are analysed by the content analysis method. Due to the research covers all the British Quality Newspapers in Britain, the newspapers that constitutes the universe of the research also constitutes the sample of the research.The content of the news in the context of the research are evaluated under the two titles: ?The contents that include support and prospect regarding Turkey?s EU Candidacy process? and ?The contents that include opposition regarding Turkey?s EU Candidacy process?.The outcome of the research is that; the ratio of the news content in the context of Brussels Summit regarding the Turkey?s EU Candidacy is bigger than the news content in the context of Helsinki Summit. In the context of the evaluation regarding the ?The contents that include support and prospect regarding Turkey?s EU Candidacy process? and ?The contents that include opposition regarding Turkey?s EU Candidacy process?, it is confirmed that the ratio of the contents including opposition is bigger than the ones including support and prospect for both of the Summits.