Belgesel sinemanın tarihsel süreç içinde geçirdiği değişim ve bu değişimin sonucu olarak televizyondaki belgesele dayalı melez program türleri
The historical evolution of documentary cinema and the resulting development of hybrid television programs which are based on documentary films
- Tez No: 229211
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZMİ ULUTAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Sinema sanatının bir türü olarak kabul edilen belgesel sinema, zaman içinde televizyonun bir parçası haline gelmiştir. Televizyon yayıncılık anlayışında hakim olan politikalar da, belgesel filmlerin amaç ve özelikleri üzerinde etkili olmuştur. Belgesel filmlerin televizyon için üretilir hale gelmeleri sonucunda, ortaya belgesele dayalı melez program türleri çıkmıştır. Bu çalışmada, belgesel filmler ile televizyon için üretilen belgesele dayalı yeni melez program biçimlerinin amaçları, özellikleri ve farklılıkları ortaya konmaya çalışılmıştır.Bu doğrultuda, öncelikle, belgesel sinemanın doğuşu, tanımı, amaç ve özelliklerinin ne olduğu sorularına yanıtlar aranmıştır. Daha sonra, belgesel sinemanın tarihsel süreç içinde nasıl bir gelişim geçirdiği ortaya konmuş, bu sürecin bir parçası olarak da, belgesel film televizyon ilişkisi sorgulanmıştır. Ardından, belgesele dayalı melez programların, televizyonda nasıl ortaya çıktıkları, amaçları ve özelikleri araştırılmıştır. Son olarak da, belgesel filmler ile belgesele dayalı yeni melez program türlerinin farklılıkları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Documentary films, which are accepted as a genre of film art, became the part of television in the course of time. The dominant politics of television broadcasting have affected the purposes and properties of documentary films. As a result of documentaries being produced for television, hybrid television programs, which are based on documentary films have emerged. This research seeks to explain purposes, properties and differences of documentary films and hybrid programs.According to this purpose, first of all, this paper trys to answer the questions of how documentary films emerged and what the definition, purposes, and properties of documentary films are. Then, it explains how documentary films developed historically and it questions the relationship between documentary films and television as a part of this historical development. After that, it describes how the hybrid television programs emerged and what the purposes and properties of them are. Finally, it analyzes the differences between documentary films and these hybrid programs.