Kurumsal kimlik tanıtımını etkileyen faktörler:Türkiye'nin ilk 500 kurumu üzerine bir alan araştırması
Factors that affect corporate identity promotion: A field study about top 500 firms in Turkey
  1. Tez No: 229217
  2. Yazar: EZGİ EYÜBOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVİL BAYÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Public Relations, Advertising, Communication Sciences
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Günümüzde kurumsal kimliğe verilen önemin artmasıyla birlikte bu çalışma, Alessandri'nin çalışmasını uyarlayarak Türkiye'de kurumsal kimlik tanıtımının önemini ve kurumsal kimlik tanıtımını etkileyen faktörleri araştırmaktadır. Çalışma özellikle kurumsal kimlik tanıtım faaliyetleri ve bu faaliyetlerin kurumlar için içerdiği önemi etkileyen faktörlere odaklanmaktadır.Araştırma iki aşamada gerçekleştirilmiş, ilk aşamada kurumların kurumsal kimlik kavramından ne anladığını ve kurumsal kimlik yönetiminin ne düzeyde olduğunu tespit edebilmek için halkla ilişkiler ajanslarından uzmanlarla derinlemesine görüşme yapılmıştır. Araştırmanın ikinci aşamasında Capital dergisinin 2007 yılında yaptığı cirolarına göre Türkiye'nin ilk 500 şirketi listesindeki kurumlarla anket çalışması yapılmıştır.Sonuçlar kurumsal kimlik tanıtımında en önemli unsurların kurumsal web sitesi, kurum içi ve dışı yayınlar, reklam ve halkla ilişkiler olduğunu göstermektedir. Kurumların uyguladıkları tekli ve desteklenmiş marka stratejisi ile kurumsal kimlik tanıtımına verilen önem arasında pozitif bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Ayrıca kurumsal kimlik tanıtımının kurum büyüklüğü ve kurumsal kimlik tanıtımına ayrılan bütçe ile de pozitif ilişkili olduğu saptanmıştır. Kurumsal kimlik yönetiminin çoğunlukla Pazarlama, Kurumsal İletişim ve Reklam ve Halkla İlişkiler bölümü tarafından yürütüldüğü ortaya konmuştur. Kurumsal kimlik el kitabı yayınlayan ve medya takip ajanslarını kullanan kurumlar kimlik tanıtımına daha fazla önem verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
With increasing the importance of corporate identity, this study explores the importance of corporate identity promotion and the factors that affect corporate identity promotion. It chiefly focuses on corporate identity activities and the factors that affect the emphasis of corporate identity activities.This study conducted in two steps. In first step, an in-depth interview was haven with public relations specialists to display the understanding of corporate identity and corporate identity management. In second step, a survey was conducted with firms from the list of Capital magazine that assessed the corporations according to their revenue.Results show that the most important elements in corporate identity promotion are; corporate web site, publications, advertising and public relations. A positve relationship was found between the firms using the monolitic or endorsed branding strategy and corporate identity promotion. Also size of firms and financial resources of corporate identity activities are positively related to the firm?s promotion of it?s corporate identity. As expected, a diverse group of communication professionals working in a variety of departments within their firms respended the survey. But mostly marketing, corporate communicatio or advertising and public relations professionals are responsible from corporate identity management. Corporations that use the media monitoring agencies give more importance of corporate identity promotion. Similarly corporations that use the corporate identity brochure give more importance to corporate identity promotion.