Apameia Kelainai kentinin tarihi coğrafyası ve sikkeleri
Historical geography and coins of the city Apameia
- Tez No: 229216
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TOLGA TEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Apameia kenti özellikle Hellenistik ve Roma döneminde oldukça önemli bir konuma yükselmiştir. Batı-Doğu ticaret yollarının önemli kavşak noktalarından birisidir. Roma döneminde Ephesos'tan sonra Roma'nın Asia Eyaleti'nin en önemli kenti ve conventus bölgesi olmuştur. Roma dönemindeki bu önemi bastırdığı sikkeler ile de kendini belli etmektedir. Bu çalışma da bölgede yapılan kazıların yeterli seviyede olmaması nedeniyle şehrin mimari yapısı hakkında çok fazla bilgi bulunamamasına rağmen şehrin bastırdığı sikkelerden ve tarihsel kaynaklardan yola çıkılarak, şehrin tarihi ve coğrafi yapısı, sikkeleri ile beraber ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Apameia, especially in Hellenistic and Roman time was so important city. It has a considirable geographical location at the east-west trade route. After Ephesos, Apameia was the most important city in Asia Minor for Roman empire. That can be understood from city coins. Because of the excavations that made in the area are so insufficient, ther is a few knowledge about architectural structure. Therefore, I treid to search the history of city and geographical characteristic from coins and its historical sources.