Anaakım medyaya karşı alternatif medya: Alternatif gazeteler olarak Ahali ve Mülksüzler
Alternative media aganist mainstream media: ?Ahali' and 'Mülksüzler' as alaternative newspapers
- Tez No: 229218
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İNCİLAY CANGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Basın ve Yayın Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
1980'li yılların başından itibaren dünyada ve Türkiye'de küreselleşmenin etkisiyle iletişim sektöründe yoğunlaşma ve finansal hareketler hız kazanmıştır. Kamu hizmeti yayıncılığı tasfiye edilmiş, medya endüstrisinde tek ve tümleşik bir pazar yapısına geçilmiştir. Türk medyası ise 1980'li yıllardan sonra yatay ve dikey bütünleşme evrelerini tamamlamış, 2000'li yılların başından itibaren ise küresel medya devlerine eklemlenmeye başlamıştır.Medya ortamının ticarileşmesi, medya mülkiyetinin az sayıda kişinin elinde toplanması, ekonomik ve sosyal olarak baskı altındaki toplum kesimlerinin kamusal alanda temsilini zorlaştırmıştır. Küreselleşen medya ortamında temsil edilemeyen toplum kesimleri, kendi seslerini duyurabilmek için kendi medyalarını yaratmaya başlamışlardır. Anaakım medyaya karşı örgütlenme yapıları ve içerikleriyle alternatif bir medya oluşturmaya başlamışlardır. 1980'li yıllardan sonra küreselleşme dalgasıyla beraber yeni toplumsal hareketlerin ortaya çıkardığı kolektif hareket kültürü alternatif medyanın içeriğini ve örgütlenişini etkilemiştir. Alternatif medya hakim kamusallığın karşısında temsil edilemeyenlerin temsil edilebildiği karşıt bir kamusal alan oluşturmuştur. Türkiye'de ise özellikle 1980'lerden sonra kamusal alan farklı seslere açılmaya başlamıştır. Bu çeşitlilik anaakım medyaya karşı kendini farklı şekilde ifade eden alternatif bir medyanın oluşumuna da ön ayak olmuştur.Anaakım medyanın dağıtım ve üretim ilişkileri dışında yer alan Ankaralı bir grup anarşistin İstanbul'daki arkadaşlarıyla beraber çıkardıkları aylık anarşist Ahali Gazetesi ve İstanbul'lu bir grup anarşist-komünistin 2007 yılında 9 ay boyunca yayımladıkları aylık anarşist-komünist `Mülksüzler' gazetesi çalışma ilişkileri ve ürün içeriği bakımından incelenmiştir. Katılımcı gözlem, derinlemesine görüşme ve tema analiziyle veri toplanmıştır. Uygulamayla elde edilen veriler ışığında gazetelerin örgütlenişi ve çalışma ilişkileri bakımından anakım medyanın dışında alternatif bir örgütlenme ve içerik modeli sunduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
From the beginning of the 1980?s concentration and financial movements were accelerated in media sector by the effect of globalization throughout the world and Turkey. Public service broadcasting were sold out and there was transition to integrated and unique market structure in the media industry. Following the 1980?s, the Turkish media has completed horizontal and vertical integration phases and from the beginning of 2000, it has started to be articulated in global media giants.Commercialization of media context and oligopolistic structure of media ownership made it difficult for components of society which have been under pressure to represent themselves in public sphere. These pieces of society, who are not represented within the globalizing media, tried to create their own media structures to make their voices heard. They started to generate an alternative media with their own organizational patterns and content against the mainstream media. The collective movement culture, which is made visible by the new social movements within the globalization wave after the1980?s, had effects on the content and the organization practices of the alternative media. Alternative media created an opposite public sphere in which the unrepresented could be represented against the dominant publicity. In Turkey, especially after the 1980?s, public sphere was open to different voices. This diversity made it possible for the alternative media that expresses itself in a different way.In the practical part of the study, monthly anarchist newspaper ?Ahali?, which is published by a group of anarchist people from Ankara through the circle of in İstanbul, and monthly anarchist-communist newspaper `Mülksüzler? which is published by a group of anarchist-communist from İstanbul during the nine months in 2007 is analyzed from the perspective of working practices and content. Data is collected through a number of methods involving participant observation, in-depth interview and theme analyses. In the light of the data collected through the practical part of the study, it is pointed out that the newspaper presents an alternative organization and content model that stands apart from the mainstream media.