Bir fiyatlama stratejisi olarak üçüncü dereceden fiyat farklılaştırması: Türkiye'de GSM sektöründe bir uygulama
Third degree price discrimination as a pricing strategy: An application of GSM industry in Turkey
- Tez No: 229227
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Farklı piyasa yapılarında, firmalar açısından en kritik kararlardan bir tanesi, mal ve hizmetin satılabileceği uygun fiyatın belirlenmesidir. Aksi takdirde olması gerekenden düşük fiyat belirlenmesi talep fazlalığına, yüksek belirlenmesi ise arz fazlalığına yol açmaktadır. Ayrıca firmanın ürettiklerini karlı bir şekilde satması, bununla birliktede müşteri memnuniyeti yaratacak bir fiyatın uygulanması son derece önemlidir. Bu nedenlerle bir mal veya hizmeti hangi fiyattan satacağını belirlemek daha genel olarak uygulayacağı fiyatlama stratejisini belirlemek, firmanın alacağı en önemli karardır. Karını maksimize etmeye çalışan firma, tüketici artığından daha fazlasını almaya çalışır ve fiyatlama stratejisini de bu amaç doğrultusunda belirler. Bu nedenlerden ötürü, fiyat farklılaştırması, firmalar tarafından tercih edilen fiyatlama stratejilerdendir.Türkiye'de GSM şirketlerinin üçüncü derece fiyat farklılaştırması stratejisi kullanarak uyguladıkları fiyatlama stratejisinin çıktı ve refah etkilerini belirlemeye dönük bu çalışma, farklı müşteriler için farklı tarifeler uygulamasının, beklenildiği gibi istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde müşterilerin daha ucuza daha çok konuştuklarını göstermektedir. Bu nedenle, bu çeşit bir fiyatlama stratejisinin yarattığı çıktı ve refah etkileri açısından başarılı olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In different market structure, setting the appropriate market price is one the of critical decisions for firms. Otherwise, setting the market price below or above what market requires leads to either excess demand or excess supply. Respectively, setting the right price is not only important for profitable sales but also for creating satisfied customers. Because of these reasons, deciding what price to charge for the product, more generally adopting appropriate pricing strategies, is one of the most important decisions that a firm manager can take. Profit maximizing firm can try to extract more consumer surplus and determine its pricing strategy mainly towards this goal. Because of these reasons, price discrimination is one of the pricing strategies that preferred by most of the firms.This study, which aims to determine output and welfare effects of third degree price discrimination used by GSM companies in Turkey indicates that offering different tariff to the different customers statistically significantly cause customers to speak more but to pay less as expected. Therefore, we conclude that this kind of pricing strategy can be taken as a successful one in terms of creating both output and welfare effects.