Oyun yazımından sahnelemeye: Körayak
From playwriting to staging: Körayak
  1. Tez No: 229230
  2. Yazar: ENİS YILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVENT SUNER
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Tiyatro sanatının gelişmesi, günümüz yaşantısında bir işleve ve değere sahip olabilmesi için çeşitli araştırmalar yapılmaktadır. Bu yenilikler tutarlı oldukları ve tiyatro sanatına bir ivme getirdikleri sürece kuşkusuz yüreklendirilmelidir. Ancak tiyatro sanatının yaygınlaştırılması adına tiyatronun temel özellikleri yok sayılmamalıdır. Yaygınlaşma amacıyla tiyatronun televizyon ya da sinemaya öykünmesi, araçları nedeniyle gereksizdir ve başarılı olma olasılığı bulunmamaktadır. Bu çalışmada, tiyatroyu biricik kılan oyuncu ile izleyici arasındaki doğrudan ve anlık iletişimin gerçekleşme yöntemleri incelenmektedir. İncelenen tiyatro yöntemlerinin dışında, bazı törenlerin yapıları da izleyici ile oyuncu arasındaki iletişime katkı sağlamaları anlamında araştırma konusu edilmiştir. Araştırmalar sonucunda Körayak adlı metnin yazımı gerçekleştirilmiştir. Sahneleme düşüncesi de araştırmalar sonucu oluşturulmuştur. Sahneleme, geleneksel kaynaklardan yararlanan, oyuncunun varlığını bütün diğer tiyatro elemanlarının önüne taşıyan, törensel nitelikleri bulunan bir çerçevede sonuçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
A number of researches are being made on the development of Drama to attribute a function and value to it in today?s life.As long as these innovations are consistent and introduce an acceleration to Drama, they should,of course,be encouraged.However, fundamental characteristics of Theatre should not be ignored for the sake of making Drama common.The emulation of theatre to television and cinema is irrelevant due to its resources and is unlikely to succeed.In this study,the fulfillment methods of the direct and instant communication between the actor and the audience who make Drama unique are studied.Except for the drama methods under study, the structure of some ceremonies,as well, are under discussion in the sense that they contribute to the communication between the actor and the audience.As the result of these researches, the written form of the text called Körayak has been fulfilled.The idea of staging has been formed as a consequence of researches.Staging has resulted within a frame which makes use of traditional sources,which brings the actor?s existence right in front of the other theatrical elements and which has ceremonial qualities.