Çağdaş Türk bestecilerinin yaylı çalgılar dördülleri
The string quartets composed by contemporary Turkish composers
- Tez No: 229231
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OZAN EVRİM TUNCA
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu çalışma, Çağdaş Türk Bestecilerinin yaylı çalgılar dördüllerini kapsayan ayrıntılı bir kaynak olarak düşünülmüştür. Araştırma kapsamında yapıtların ilk seslendirilişleri, ses kayıtları, bölümlerin uzunlukları ve yapıları hakkında bilgi verilirken yaylı çalgılar tekniği açısında da değerlendirilmeye çalışılmıştır. Bölümlerin ilk satırlarının eklenmesiyle görsel bir fikir oluşması sağlanmış ve notasına ulaşılamayan dördüllerin bestecilerinin özgeçmişleri ve yapıtlarının adına yer verilebilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on creating a detailed refferance source for the string quartets composed by contemporary Turkish composers. The information included in the study are the first performances, available recordings, length of the pieces as well as the structure of each movement and evaluation of string techniques used in the compositions. To give a visiual idea about each movement, the first line of the score from each piece was included. Only the biographical information of the composers and the name of the movements were included for the pieces that the scores were absent.