Allerjik rinitli hastalarda kan ve burun sekresyonunda IgE ve eozinofillerde ortaya çıkan değişiklikler
  1. Tez No: 22928
  2. Yazar: CELİL CANTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Yaş ortalaması 26 olan 60 perennial rinitli hasta, yaş ortalamasx 25,7 olan 40 mevsimsel rinitli hasta ve yaş ortalaması 26,7 olan 50 sağlıklı kişiden burun sekresyonu» periferik kan yayması ve kan serumu alınıp incelendi. Çalışmada burun sekresyonda eozinofiller, yaymada eozinofiller, kan serumu ve burun sekresyonunda IgE miktarlarına bakıldı, Sekresyonda eozinofiller ve kan da eozinofiller total lokosit sayısının %'si olarak değerlendirildi, IgE mik tarları U/ml olarak hesaplandı. Burun sekresyonunda eozinofillerin mevsimsel rinitlilerde daha belir gin olmak üzere rinitlilerde, kontrollere kıyasla belirgin şekilde arttığı görüldü. Serum IgE ve sekresyonda IgE miktarlarının üç grup arasında aynı özellikte değişiklik gösterdiği görüldü. Perennial rinitliler&e, mevsimsel allerjik rinitliler arasında belirgin farklılık olmadığı istatistiksel ola rak da tespit edildi. Mevsimsel allerjik rinitli hastalarda konjonktivite rastlanma sıklığıda daha yüksek bulundu. Mevsimsel veya kronik rinit belirtileri ile doktora müracaat eden lerde, burun sekresyonunda eozinofillerin, total lokosit sayısının yüzdesi olarak sayılması, serumda IgE miktarına bakılması faydalıdır, Serum IgE» si 100 U/ml'den fazla bulunduğunda allerji lehine yorumlanabilir, Sekresyonda eozinofillerin artışı ve serum IgE seviyesinin 100 U/ml* yi aşması beraber olduğunda allerjik rinit lehine yorumlanması gerekir; Anamnez ve semptom larla da uyum varsa teşhise daha çok yaklaşılır. Bunların içinde en kolay bakılabilecek parametre, burun sekresyonun da eozinofil sayılına sidir. gejzy c^Ajrü*-*?-
Özet (Çeviri)
SUMMARY Nasal secretion, blood smear and blood serum were taken from 60 patients with perennial rhinitis (mean ages 26), 40 patients with seasonal allergic rhinitis (mean ages 25,7) and 50 controls (mean ages 26,7) and investigated microscopically and biochemically. In this study eosinophills were investigated in nasal and blood smears and also IgE levels were determined in blood serum and nasal secretion» Eosinophills in nasal secretion and blood were determined as percentage of total leukocytes count. IgE levels were determined as lU/ml, It was seen that the number of eosinophills in both types of rhinitis were significantly higher in comporison with controls» The number of eosinop hills in seasonal rhinitis were higher than perennial rhinitis» IgE determina tions in nasal secretion and serum showed the same diff erantiation pattern. There was no statistically significant difference between perennial and seasonal rhinitis in recpect of IgE levels, The incidence of allergic conjunc tivitis was significantly higher in casis of seasonal allergic rhinitis. The measures of serum IgE levels and eosinophil counts as percentage to total leukocytes in nasal secretion is helpful in patient, with complaints of symptoms regarding seasonal or perennial rhinitis that admitted to a physician. If serum IgE level is higher than 100 IU/ml, it is considered in favour of allery. If secretory eosinophilia is associated with high serum IgE levels, it should foe considered in favour of allergic rhinitis. If this condition is also associated with patient's history and symptoms, the diagnosis of allergic rhinitis is almost definitive. The easeast laboratory method for diagnosis of allergic rhinitis is count of eosinophil! in nasal secretion