Bölgemizdeki tüberkülozlu hastalarda üretilen mikobakterium tüberkülozis suşlarının klasik ve deneme safhasındaki bazı antitüberküloz ilaçlara olan in vitro direnç değerlendirilmesi
  1. Tez No: 22929
  2. Yazar: ÜLKÜ BAŞDAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET 35 Mikobakterium tüberkülozis susunun in vitro olarak izoniazid, rifampisin, ethambutol, streptomisin, ofloksasin, siprofloksasin, norfloksasin, pefioksasin, enoksasin ve amikasine karşı duyarlılığı araştırıldı. Suşlar yukarıdaki ilaçlara sırasıyla % 87.5, % 81.8, %88.2, % 79.4, % 100, % 90.3, % 23.5, % 22.6, % 17.6, % 82.1 oranında duyarlı bulundu. Klasik antitüberküloz ilaçlara karşı olan toplam direnç oranı %32.3 olarak bulundu. Ofloksasin, siprofloksasin ve amikasin için ortalama MIC değerleri sırasıyla 0.386 mg/l, 0.491 mg/l ve 7.407 mg/l idi. Bu konsantrasyonlar ilaçların rutin dozlardaki kullanımları ile elde edilen kan düzeylerinin altında idi. Bu durum ilaçların tüberküloz tedavisinde etkin olacaklarını düşündürmektedir., fc/&r/&h**-*/>
Özet (Çeviri)
SUMMARY The susceptibilities 35 strains of Mycobacterium tuberculosis were researched, as in vitro, against isoniazid, rifampin, ethambutol, streptomycin, ofloxacin, ciprofloxacin, norfloxacin, pefloxacin, enoxacin, and amikacin. The strains were found suspectible as proportional to 87.5 %, 81.8 %, 88.2 %, 79.4 %, 100 %, 90.3 %, 23.5 %, 22.6 %, 17.6 %, 82.1 %, respectively. The proportion of total resistance to the first-line antituberculosis drugs was determined 32.3 %. The mean minimum inhibitory concentrations (MIC) for ofloxacin, ciprofloxacin, and amikacin was 0.386 mg/l, 0.491 mg/l, 7.407 mg/l, respectively. These concentrations are lower than the blood values obtained with the usage of routine doses of these drugs. This observation has made us think that the drugs are effective to the treatment of tuberculosis. f '£?