Tedarik zinciri yönetiminde toplu üretim planlama için HMSS modelin zaman skalasında çözümü ve bir uygulama
Solving model of HMSS on time scales and an application for aggregate production planning in supply chain management
  1. Tez No: 229310
  2. Yazar: FAHRİYE UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN KURUÜZÜM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Günümüz rekabet ortamında işletmelerin kendilerini sürekli geliştirme çabaları, işbirliği ile hareket etmeyi gerekli kılan tedarik zinciri yönetimi uygulama ve modellerinin yaygınlaştırılması ile mümkündür. Tedarik zinciri yönetimi anlayışı, rekabet unsurları ve yönetim anlayışlarındaki gelişime paralel olarak, lojistik yönetimini de içine alacak şekilde geniş ve bütünleşik bir ağ yapısını ifade eden yönetim sistemi anlayışına dönüşmüştür. Bu yeni anlayışla tedarik zinciri yönetim sistemi, ürünlerin tedarikinden üretimine dağıtımına ve müşteriye teslimine kadar geçen süreçlerle, üretim planlama ve kontrol sistemi uygulamalarında bütünleştirici bir işlev üstlenmiştir. Tedarik zinciri yönetimi içinde yer alan üretim planlama ve kontrol sisteminin sınırları, malzeme ve bilgi akışını kontrol ederek firma içindeki performansı optimize eden işletme kaynakları planlaması ve ilgili sistemlerinde üzerine çıkmıştır.Bu çalışmanın temel amacı, tedarik zinciri yönetimi kapsamında, üretim planlama ve kontrol sisteminde toplu üretim planlama performansını değerlendirmek ve geliştirmektir. Bu amaçla, küresel ortamda faaliyet gösteren bir firmanın planlama çalışmalarının performansını ölçme ve iyileştirmeye yönelik bir yol izlenmiştir. Öncelikle toplu üretim planlama yöntemlerinden HMMS modeli, zaman skalası analizinin genelleştirici ve birleştirici iki önemli özelliğinden yararlanılarak çözülmüştür. Elde edilen çözüm modeli planlama performansını ölçmeye odaklıdır.Modelde, önceden planlanan üretim ve stok ile fiili talep verilerini temsil eden en iyi regresyon denklemi kullanılarak, fiili üretim ve stok değerlerini ifade edecek grafiklere ulaşılmaktadır. Modelde aynı zamanda talep tahminleri kullanarak gelecek dönemlere ait gerçekleşecek üretim ve stok değerlerine ulaşılmaya çalışılarak, geçmiş dönem planlama performansını ölçmekle birlikte gelecek dönemlere ait planlama performansı öngörüsünde bulunmak mümkündür. Uygulamada ortaya çıkan senaryolardan en iyi maliyet minimizasyonunu veren durum seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
The continuous effort of improvement in today?s competitive environment is possible for firms by using supply chain management applications and models which needs collaborative actions. Supply chain management concept is a transformation parallel to the competitiveness and changes in the management thoughts including logistic management to become a wide and an integrative management system. With this new epoch, supply chain management system takes upon the role of integration including all the stages from procurement to the shipping of products to the customers with production planning and control system applications. Borders of the production planning and control systems in supply management are spread to control the material and information flow to optimize the firm performance.The aim of this study is, in the view of supply chain management, to evaluate and improve master production planning performance in production planning and control system. For this reason, a method of measurement and improvement for an international firm?s performance is studied. First of all HMMS model, one of the master production models, is solved by using the generalization and unifying properties of time scale analysis. The solution model is focusing on the performance measurement of the planning.In the model, by using the regression equation which predicts the previously planned production and inventory demand data best, graphs reflecting actual production and inventory values are gained. Also using the demand forecasting, future period?s production and inventory values are forecasted. It?s possible to obtain not only the past periods planning performance but also to predict the future period?s planning performance. Of all the scenarios, the one giving the minimum cost is chosen.