Deneysel serebral iskemilerde hipergliseminin etkisi
- Tez No: 22932
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
39 ÖZET Bu çalışmada hipergliseminin farelerde Arteria Carotis Communisin tek taraflı ligasyonu ile oluşturulan hemisferal serebral iskemi üzerine olan etkisi incelenmiştir. 10 tanesi kontrol, 10 tanesi de çalışma grubu olmak üzere toplam 20 adet fare kullanıldı: Her iki grupta da halothan inhalasyonu ile anesteziyi takiben sağ Arteria Carotis Communis ligature edildi. Çalışma grubuna ligasyon öncesi 5 mg/kg doz hesabıyla % 30'luk dekstroz intravenöz olarak verilirken kontrol grubuna da aynı doz hesabıyla % 0,45'lik saline solüsyonu verildi. Ligasy ondan 6 saat sonra her iki gruptaki hayvanlar, sakrifiye edilerek beyinleri çıkarıldı. Ayrıca bu süre içerisinde farelerdeki nörolojik değişiklikler de izlenerek tesbit edildi. Çıkarılan beyinler % 10 formaldehit içerisinde tesbit edildikten sonra coronal kesitler alındı. Her bir beyin için alman kesitler ışık mikroskobu ile incelenerek iskeminin en yoğun olduğu sahalar tesbit edildi ve her iki gruptaki iskemik nöronal değişiklikler ışık mikroskobu ile incelenerek değerlendirildi. Bu çalışmanın sonunda hiperglisemi ile tedavi edilen grupta meydana gelen iskemik nöronal değişikliklerin, kontrol grubuna göre daha az olduğu görülerek hipergliseminin iskemide koruyucu etkileri olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
40 SUMMARY In this study, we researched the effect of hyperglicemia on the cerebral ischemia experimentally, induced by unilateral carotid ligation. 20 mouses were used. 10 of them was control groups and the other 10 was study group Right Arteria Carotis Communis was ligated in both group, following anaesthesia with halothan inhalation. In the study group, 30 % dextrose was infused with a dose of 5 mllcg before carotid ligation, while same dose of 0.45 % saline was being infused in control group. At the end of 6 hours after ligation, all the mouses in both groups, were sacrificed, and the brains were removed. Neurological alterations, were also examined within 6 hours, both in control and study group. Coronal sections were made, after the brains were being fixated in 10 % formaldehyde solution. Each slice of brain was examined carefully under light microscope to establish the most intensive ischemic areas. Then, ischemic neuronal alterations in both group, were evaluated by light microscope. It is observed that, neuronal ischemic alterations were less in study group than control one. It is concluded that, hyperglicemia may have a protective effect in cerebral ischemia.